10. PKO Poznań Półmaraton idzie na rekord!


Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji ogłosiły właśnie, że w 10. PKO Poznań Półmaratonie może wystartować nawet 16 tys. zawodników! Tyle wynosi limit uczestników imprezy. Frekwencji sprzyjać ma m.in.... zwolnienie z opłaty startowej części biegaczy.

16 tys. to największa jak dotąd pula pakietów, przygotowana kiedykolwiek przez organizatora biegu ulicznego w Polsce. Jasny i czytelny sygnał do biegaczy - możecie przejść do historii. Największym biegiem masowym w kraju jest Półmaraton Warszawski, który w 2015 r. zgromadził na starcie 12 958 zawodników. Drugi wynik należy do Biegu Niepodległości, który w tym samym roku ukończyły 12 842 osoby. 

W 2016 r. 9. PKO Poznań Półmaraton ukończyło 11 342 osoby - to rekord frekwencji wielkopolskiej imprezy.

Jak deklarują poznańscy organizatorzy, są gotowi na przyjęcie 16 tys. biegaczy. "(...) strefy startowe - to jest właśnie jeden z tych elementów nad którym musimy popracować, choć nie ukrywamy, że w tym przypadku liczymy na Waszą pomoc. Nie chcemy się "szarpać" z Wami - biegaczami, bo to Wasze święto, a czasem jest tak, że jak wolontariusz prosi Was o wejście do właściwej strefy, to bywa z tym różnie (...)" - piszą do biegaczy na facebooku. " Damy radę ;) Więcej wiary w nas ;)" - proszą.

Drugi kluczowy czynnik przy tak dużej liczbie uczestników to bez wątpienia trasa. Uczestnicy proponują powielenie pierwszego fragmentu biegu z jesiennego maratonu. "(...) jest zdecydowanie szerzej niż w zeszłym roku na niecałym kilometrze dwa zakręty" - zauważa Tomasz. POSiR deklaruje, że weźmie tę propozycję pod uwagę. 

Jak wielkim wyzwaniem organizacyjnym jest logistyka i jak trudne jest ustanawianie nowych rekordów frekwencji pokazał listopadowy Poznański Bieg Niepodległości. Na mecie pojawiło się aż 8 967 osób (zapisanych ponad 10 tys.), ale rekordowy debiut okupiony został chaosem - niektórzy czekali nawet kwadrans (!) by przekroczyć linie mety i odebrać medal, których zresztą zabrakło. Dodajmy, że tamtą imprezę przygotował inny organizator, a POSiR udowadniał, że potrafi zapanować nad rozemocjonowanym tłumem biegaczy i logistyką swoich imprez.

"(...)jeszcze nie odkryliśmy wszystkich kart ;) Zdajemy sobie sprawę, że decydując się na taki limit zawodników, będzie trzeba wprowadzić nowe rozwiązania w organizacji" - wskazują w POSiR.

Rekordowej frekwencji sprzyjać będzie akcja zwolnienia z opłat startowych tych, którzy ukończyli wszystkie 9 edycji Półmaratonu. Z kolei jeszcze dziś ma pojawić się informacja o cenach pakietów startowych dla pozostałych uczestników.

Zapisy do 10. PKO Poznań Półmaratonu wystartują 7 grudnia. Samą imprezę zaplanowano na 26 marca. 
 
10. PKO Poznań Półmaraton w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

red.

fot. mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się: