12. PKO Poznań Półmaraton dla Etiopczyka-sprintera. Krystian Zalewski na podium [ZDJĘCIA]

Opublikowane w ndz., 14/04/2019 - 12:53

12. PKO Poznań Półmaraton miał przynieść odpowiedź na pytanie, czy uda się poprawić półmaratoński rekord Polski mężczyzn (1:01:35 Piotra Gładkiego z Hagi w 2000 r.). Były ku temu powody.

Krystian Zalewski, który zadebiutował w Gdyni z imponującym czasem 1:02:34, nie zapowiadał wprawdzie, że rekord poprawi, ale mówił o dobrej dyspozycji po przygotowaniach w Kenii, o tym że wszystko jest możliwe i zapewnił, że spróbuje. Rekordowej próbie sprzyjała też pogoda - "wręcz wymarzona do osiągania swoich biegowych celów" - jak pisali organizatorzy w komunikacie podsumowującym wydarzenie.

Przygotowania przyniosły efekt. Zalewski od startu trzymał się czołówki (pierwsza „piątka” w 14:31). Stawka zaczęła się rozciągać, co raz mniej zawodników utrzymywało tempo prowadzących, ale mistrz Europy na 3000m z przeszkodami nie odpuszczał.

Pięć kilometrów póżniej Polak biegł na piątej pozycji. Kolejne 5 km poświęcił, by przesunąć się jeszcze dwa miejsca w górę. Ostatecznie linię mety przekroczył na trzecim miejscu z czasem 1:02:59.

Krystian Zalewski został najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Dał z siebie wszytko.

W pierwszej dziesiątce finiszował także Szymon Kulka, która bieg kończył na ósmym miejscu, dwie minuty po Zalewskim. Trzecim Polakiem na mecie był Artur Kozłowski na 11. miejscu z czasem 1:07:22.

Rywalizację mężczyzn wygrał mało znany Etiopczyk Abate Sikiyas Misgonow, z czasem 1:02:29.

Dwie sekundy później na metę zawitał Kenijczyk Moses Koech, którego w Polsce gościliśmy już w Bydgoszczy w 2016 r. podczas mistrzostw świata U20. Do domu wracał wtedy z szóstym miejscem. Obaj panowie stoczyli pasjonujący pojedynek sprinterski u bram Międzynarodowych Targów Poznańskich, które już po raz dwunasty stały się biegowym sercem Poznania.

Wśród pań poznańską połówkę w pierwszej dziesiątce ukończyła bieg tylko jedna Polka. Anna Łapińska była dziewiąta z czasem 1:19:08.

Wygrała czwarta zawodniczka ubiegłorocznego PZU Półmaratonu Warszawskiego - Lilian Jelagat. W Warszawie zrobiła swoją życiówkę 2:11:03, w Poznaniu uzyskała czas 1:11:13.

Jelangat wyprzedziła Etiopkę Tegeng Belay - 1:12:15 i Darię Michajłową z Ukrainy – 1:12:27.

Pierwszym Poznaniakiem na mecie był Marcin Kęsy, a pierwszą Poznanianką Alicja Radziej.

10. Teklemariam Kidist Tadele, ETH - 1:22:24

Bieg ukończyło 10 265 osób (nieoficjalnie). Pełne wyniki: TUTAJ. Frekwencyjny rekord imprezy to 11 347 osób w 2016 r.

na podst. transmisji online WTK

AKTUALIZACJA

Po zakończeniu imprezy organizatorzy poinformowali o śmierci jednego z uczestników biegu.