12h Podziemny Bieg Sztafetowy w Bochni honoruje wytrwałość


Opublikowane w wt., 13/02/2018 - 12:25

Do wyłonienia szczęśliwców znów potrzebne było losowanie, ale impreza znów zaliczyła spadek zainteresowania. Czy jest powód do obaw?

Oryginalna sztafeta odbywa się na głębokości 212 metrów pod ziemią, na terenie zabytkowej kopalni. W 2004 roku ustanowiono tam Rekord Guinnessa w kategorii najgłębiej pokonanego półmaratonu. W zmaganiach wzięło udział 11 osób. Rok później uczestnicy walczyli już w drużynach.

Biegacze poruszają się wąskimi chodnikami, którymi poruszali się górnicy wydobywający tu sól kamienną. Jedna pętla liczy 2420 metrów. Z uwagi na ograniczenia narzucane przez lokalizację biegu, obowiązuje limit uczestników - 65 drużyn, składających się z 4 osób. Zdecydowana większość wyłaniana jest w drodze losowania.

W tym roku chęć udziału w imprezie zgłosiło 119 ekip, z czego do decydującego etapu dopuszczonych zostało 109 drużyn. Jeszcze w 2015 roku losowano spośród 213 zespołów. Rok później - ze 176.

– Oczywiście wolelibyśmy chwalić się kolejnymi wynikami zgłoszeń, ale rozumiem, że nie jest to łatwy bieg. Jeśli ktoś przygotowuje do takiej rywalizacji, to chciałby mieć pewne miejsce na starcie. Jedak losowanie jest zawsze pewną niewiadomą. To właśnie może być przyczyną niższej frekwencji - mówi Tomasz Głód, dyrektor imprezy.

– Z drugiej strony mamy ekipy, dokładnie pięć, które wielokrotnie chciały się do nas dostać. Część zespołów nawet po trzeciej nieudanej próbie nie zmieniała składów. Z tej puli, „za wytrwałość”, wylosowaliśmy trzy sztafety. To pokazuje, że ta droga się sprawdza. Niestety nie zmienimy liczby startujących osób z uwagi na ograniczenia logistyczne – zaznacza organizator.

W poniedziałek wylosowano 45 zespołów, w tym m.in. DOGOŃ Grodzisk Mazowiecki, Zabiegani Częstochowa, Rzeszowskie Gazele i Gepardy. Pulę uzupełni 5 najlepszych sztafet z ubiegłorocznej edycji oraz 15 ekip zaproszonych przez organizatorów. Wyniki losowania: TUTAJ

12-godzinny Podziemnym Biegu Sztafetowym zaplanowano na 10 marca. Start honorowy odbędzie się o godzinie 9:50.

Rekord trasy należy do drużyny Meble Kler, w składzie Marcin Świerc, Michał Gąsiorowski, Andrzej Lachowski i Tomasz Szymański. Pięć lat temu w pół doby panowie pokonali dystans 213 km i 502 metrów, co daje 88 okrążenia bocheńskiej trasy. Za poprawienie tego wyniku czeka nagroda w wysokości 1000 zł.

12h Podziemny Biegu Sztafetowy w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się: