1462 km! Biegną do Watykanu z Augustem Jakubikiem


Opublikowane w pt., 12/10/2018 - 09:55

W czwartek około godziny 9:00 z Rudy Śląskiej wyruszyła Śląska Pielgrzymka Biegowa pod kierownictwem Augusta Jakubika. Dla znanego ultramaratończyka to już kolejne tego typu przedsięwzięcie. Sam biegł między innymi do Santiago de Compostela a pierwszą biegową sztafetę do Rzymu zorganizował dokładnie 20 lat temu.

Tradycyjnie już odprawę biegaczy rozpoczęto mszą świętą o godzinie 8:00. Po niej, po krótkich przygotowaniach i oficjalnym pożegnaniu, z ręki zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztofa Mejera padł strzał startowy. Piętnastoosobowa pielgrzymka w licznej asyście przyjaciół oraz eskorcie straży miejskiej ruszyła na trasę. Do granic Rudy Śląskiej, czyli przez 7 km wszyscy biegli razem. Tam przyjaciele pożegnali biegowych pielgrzymów a pałeczka została w rękach Mariusza Adamczyka.

W skład sztafety wchodzą: Dorota Szeszko, Aneta Rajda, Urszula Szewczyk, Stanisław Jurek, Marian Stefański, Marek Szeszko, Irek Krzon, Mariusz Adamczyk, Tomek Matejek, Zbigniew Jurek, Zenek Wojtkowiak, Janek Kracla, Rafał Jóskowski, Bartek Zbąski oraz, oczywiście, August Jakubik.

Dla Rafała Jóskowskiego oraz Bartka Zbąskiego bieg ten ma wyjątkowy rodzinny charakter – w pierwszej sztafecie do Watykanu, która wyruszyła w 1998 roku, z Jakubikiem pobiegli ich ojcowie: śp. Wojciech oraz Roman. Drugi z panów towarzyszył tegorocznej sztafecie przez pierwszych 7 km.

Sztafeta ma na celu uczczenie 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II i według planu na Watykan powinna dotrzeć dokładnie 16 października. Zawodnicy mają do pokonania 1462 km a trasa prowadzi przez Polskę, Czechy, Austrię i Włochy. Po drodze zatrzymają się między innymi w Asyżu.

Pierwszego dnia sztafeta pokonała 304 km, czyli dokładnie tyle, ile zaplanowano. Do miejscowości Hevlin, gdzie czekał nocleg, biegacze dotarli z niewielkim opóźnieniem a dzisiaj już wyruszyli na trasę kolejnego etapu. Trzymamy kciuki za tę wyprawę!

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce