2nd Wizz Air Katowice Half Marathon: Damian Dróżdź na podium! Kapitalna organizacja, pogoda… zbyt piękna! [WYNIKI, DUŻO ZDJĘĆ]


Opublikowane w ndz., 02/06/2019 - 13:50

GALERIA 2 - ZOBACZ

GALERIA 3 - ZOBACZ

Mówi się często, że pogoda była dobra, ale dla kibiców, nie dla biegaczy. Podczas drugiej edycji Wizz Air Katowice Half Marathon za gorąco było nawet kibicom. Aura nie oszczędzała nikogo. Decyzja organizatorów, by przesunąć start na wcześniejszą godzinę okazała się ratunkiem, choć wcześniej wiele osób ją krytykowało. O 8:30, kiedy padł strzał startowy, temperatura w cieniu sięgała 25 stopni. Potem było już tylko cieplej…

Temperaturę dodatkowo podniosła rywalizacja w trzech konkurencjach. Uczestnicy mogli wybierać między półmaratonem, trzyosobową sztafetą półmaratońską lub biegiem na dystansie 10 km. Wszystkie trasy poprowadzono przez serce Katowic, start i metę lokując przy symbolu miasta Spodku.

Na najdłuższej trasie prym wiedli ciemnoskórzy biegacze. Zwycięzcą półmaratonu z czasem 1:11:12 został Kenijczyk Mathew Kosgei a drugie miejsce ze stratą 3 sekund zajął jego rodak Hoea Kiplagat Tuei (1:11:15). Podium dopełnił najszybszy Polak imprezy, czyli startujący w barwach Inżynierii Biegania Damian Dróżdż. Finiszował z wynikiem 1:13:40.

Na czwartym miejscu open dobiegła zwyciężczyni półmaratonu Caroline Jebet Korir (1:17:11). Drugie miejsce zajęła Ruth Nundu Mbatha (1:17:55) a w całości kenijskie podium dopełniła Ruth Chemisto Matebo (1:21:20). Najszybsza Polka Małgorzata Rencz ukończyła rywalizację na czwartej pozycji z czasem 1:30:06.

Podium biegu na dystansie 10 km było bardziej międzynarodowe, ale polscy zawodnicy znaleźli się tuż poza nim. Triumfował Mutuku Elijah Wambua, który na mecie zameldował się z czasem 31:09. Drugie miejsce zajął Marokańczyk Abderrahim Elasri (31:57) a trzecie Pavlo Veretskyi z Ukrainy (33:00). Także tutaj zwyciężczyni zajęła wysoką, piątą lokatę open. Euliter Jepchirchir Tanui wygrała, uzyskując czas 35:31. Jako druga do mety dobiegła Valentyna Kiliarska (36:00) a podium dopełniła druga kenijska zawodniczka Jane Ngima Mbogo (36:38).

Najszybsi Polacy uplasowali się na czwartych pozycjach. Byli to Michalina Malina (42:13) oraz Paweł Czyżkowski (35:13).

Najszybszą sztafetą okazała się grupa CKS Budowlani Częstochowa. Ekipa w składzie Andrzej Nowak, Łukasz Grajcar, Rafał Formicki finiszowała z czasem 1:08:24, o ponad minutę pokonując mocną sztafetę Inżynierii Biegania (Mateusz Wolnik, Kamil Czapla, Dawid Malina). Sztafetowe podium dopełnili Szybcy i Wściekli (Połeć Damian, Kawik Tomasz, Ciepłak Marcin).

Tym razem start odbył się w przeciwnym kierunku niż rok temu a trasa półmaratonu uległa sporym zmianom. Zdaniem większości uczestników – na plus. – Bardzo fajna trasa! Można było zobaczyć Katowice – oceniała Gabriela Potapowicz. – Była trudna, bo sporo podbiegów, ale organizatorzy zrobili nam miłą niespodziankę i w drugiej części było dużo zbiegów. Pogoda mocno dawała w kość, nie spodziewaliśmy się aż takiego upału. Dobrze, że organizatorzy zmienili godzinę startu na wcześniejszą. Udało się wybiegać życiówkę!

Izabela Imiołczyk także ocenia trasę jako trudną: - Było bardzo dużo podbiegów, ja jestem jeszcze zmęczona po maratonie, do tego taka pogoda… Biegło się trudno. Za to organizacyjnie świetnie. Bardzo dużo wody na trasie, to bardzo duży plus – zwróciła uwagę.

Także Krystyna Benska, która ukończyła bieg na dystansie 10 km, akcentowała troskę organizatorów o uczestników: - Woda na trasie była chyba co 2 km! Dzisiaj tropikalne warunki, ale impreza świetnie zorganizowana. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak organizatorzy o nas zadbali. Do tego atmosfera festynu, święta, jest cudownie! Organizacja jest pod każdym względem wspaniała. No i muszę zwrócić uwagę na medale – są piękne, dopracowane, z tym wszystkim, co my, Ślązacy kochamy: nasz Spodek, nasz szyb, nasz węgiel, do tego my biegacze, on i ona razem za rękę… Piękne! Wszystko jest piękne. Tyko pogoda zbyt piękna jak dla biegaczy…

2. Wizz Air Katowice Half Marathon ukończyło 1995 osób - blisko pół tysiąca więcej niż w premierowej edycji! Do mety biegu na 10 km dotarło 987 osób. Pełne wyniki: TUTAJ

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce