2h42' w debiucie. Andżelika Dzięgiel maratonką

Opublikowane w pon., 15/10/2018 - 11:28

Udany debiut na królewskim dystansie zaliczyła Andżelika Dzięgiel. Podczas niedzielnego, 19. PKO Poznań Maratonu zajęła piąte miejsce, drugie wśród Polek, z wynikiem 2:42:01. Zawodniczka... czuje niedosyt i już myśli o kolejnym starcie.

Nie jest to najlepszy wynik debiutantki w historii polskiego kobiecego maratonu. Najszybciej - 2:29:27 - w 1997 r. pobiegła Renata Paradowska. Ale rezultat Andżeliki Dzięgiel zasługuje na uznanie, bo szybciej trasę w Poznaniu pokonało tylko 15 osób.

Na półmetku Andżelika uzyskała wynik 1:19:06, czyli tylko 30 sekund gorszy od półmaratońskiej życiówki (1:18:32 - Berlin). Torunianka przyznała, że chciała złamać 2:40:00.

- Myślę że 2:39 byłam wstanie pobiec, ale zabrakło wiary, a potem kogokolwiek, kto pomógłby mi na trasie. Ostanie 15 km biegłam praktycznie sama. Ale finisz miałam ładny, siły były. Nawet mnie nogi nie bolą - przyznała z uśmiecham Andżelika Dzięgiel.

Biegaczka na co dzień pracuje w klubie koszykarskim Twarde Pierniki Toruń, jako menadżer ds. marketingu. W klubie powitano ją „Wielomianem Sukcesu”, życząc przy okazji poprawy rekordu Polski w maratonie Małgorzaty Sobańskiej - 2:26:08.

Andżelika Dzięgiel organizuje też Toruń Maraton, „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem” oraz Toruńskie Sztafety Wolności. Nie tak dawno mówiła nam, że udaje się jej łączyć pracę ze startami na wyczynowym poziomie. Z powodu licznych obowiązków nie ma jednak szansy na właściwą regenerację czy obozy.

W przeszłości Torunianka była wicemistrzynią Polski w biegu na 10 000 m z 2011 roku. Wśród czołowych zawodniczek tamtego biegu można znaleźć znane nazwiska - złoto wywalczyła wówczas Aleksandra Lisowska, która w tym roku ustanowiła nowy rekord życiowy w maratonie - 2:33:13, a po brąz sięgnęła Kamila Pobłocka. Tuż za podium znalazła się Angelika Mach, a na ósmym miejscu uplasowała się Paulina Kaczyńska - uczestniczka Mistrzostw Europy w Berlinie.

Po latach Andżelika Dzięgiel wraca więc do krajowej czołówki, czyli tam, gdzie jest jej miejsce.