305 km na raz. Tak w Polsce jeszcze nie biegano!


Beskidy Utra Trail nigdy nie zaliczał się do łatwych wyzwań. W przyszłym roku dla garstki odważnych biegaczy może się stać jeszcze trudniejszy. Z okazji piątej edycji BUT, zamiast 260-kilometrowego biegu o 12000m przewyższeń w górę i w dół, będzie BUT Challenge 305 km.

Chętni już są, chociaż jeszcze nie została podana wysokość wpisowego, regulamin dopiero się zmienia, a limit jeszcze podlega dyskusji. Wiadomo za to, że bieg jest indywidualny i bez wsparcia (self-supported race), chociaż akurat to, może się jeszcze zmienić

- Zastanawiamy się jeszcze, czy trochę nie odejść od zasad i w połowie trasy nie przygotować jednego punktu z wodą. Jedzenie zwykle nie jest problemem dla zawodników, ale z wodą czasami był kłopot. Z tego powodu niektórym nie udało się dotrzeć do mety, ale decyzja co do wody na trasie jest jeszcze w fazie rozważań - mówi Michał Kołodziejczyk, dyrektor imprezy.

Nowy odcinek trasy spowoduje, że 25 biegaczy pozna jeszcze bardziej górzysty fragment Beskidu Żywieckiego. - Czeka na nich ta bardziej zielona, górzysta i powiedziałbym, że bardziej dzika, a na pewno bardziej błotnista część trasy - mówi organizator

Przewyższenie nowej trasy sięgnie ok. 15 km, a na jej ukończenie - według jeszcze nieoficjalnych wiadomości - będzie ok. 76 godzin. Nieoficjalne są również pierwsze informacje o wysokości wpisowego.

- Nie jesteśmy wielką, komercyjną imprezą. Wpisowe w ogóle nie jest kalkulowane pod jakiś duży zysk, a już w szczególności ekonomiczny rachunek nie dotyczy najdłuższego dystansu. To wpisowe ma pokryć koszt trackera GPS. Będzie nowy dostawca tych urządzeń, które będą dokładniejsze i o większym zasięgu niż poprzednio. Wpisowe musi także obejmować zwiezienia z trasy. Wydaje mi się, że wpisowe będzie wynosiło ok. 150 zł. Coś w tym rejonie... - zapewnia nasz rozmówca, który podkreśla, że BUT 305 to nie jest bieg, na który należy jakoś szczególnie zachęcać. Powinni wziąć w nim udział tylko naprawdę doświadczeni biegacze.

- Naprawdę nie namawiamy do udziału akurat w tym biegu. BUT oferuje przecież krótsze dystanse. A 305-kilometrów to takie wyzwanie, które może okazać się jednym z trudniejszych. Zapisując się, trzeba brać pod uwagę, że nie oferujemy suportu. To coś innego niż klasyczny bieg z punktami odżywczymi - przestrzega Michał Kołodziejczyk.

Zapisy na wszystkie dystanse BUT rozpoczęły się tydzień temu i miejsca szybko się rozchodzą. Impreza rozpocznie się 29 września 2017 r.

Beskidy Ultra Trail w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

IB


Polecamy również:


Podziel się: