35 lat minęło… Triathlon Kiekrz wrócił do kalendarza [WIDEO]


Opublikowane w pt., 19/07/2019 - 11:59

Znakomici goście, Jerzy Górski na rowerze z epoki i historyczny dystans rywalizacji. Dokładnie po 35 latach, za sprawą Fundacji Runport, reaktywowano najstarszy polski triathlon i jeden z trzech najstarszych triathlonów w Europie - Triathlon Kiekrz.

W niedzielę 14 lipca ponad 200 zawodników rywalizowało na głównym, historycznym dystansie 1500m pływania w Jeziorze Kierskim, 50 km jazdy rowerem i 20 km biegu. Zwyciężyli Tomasz Marcinek (2:49:04 – zawodnik ten jest wychowankiem Stanisława Zajferta, który kończył premierowe zawody w Kiekrzu na drugim miejscu) oraz Natalia Bihun (3:23:55). Dla porównania, zwycięzca pierwszej edycji z 14 lipca w 1984 r. Jan Olesiński - olimpijczyk z Moskwy w pięcioboju; wystartował w Kiekrzu bo Polska zbojkotowała Igrzyska w Los Angeles - uzyskał wynik 3:19:15.

Od tamtych czasów w polskim triathlonie, w której Triathlon Kiekrz zapisał pierwszą i najważniejszą stronę, zmieniło się wszystko. Triathlon stał się jedną z najpopularniejszych a przy tym bardzo prestiżową konkurencją w sporcie amatorskim w kraju, a zawodowo dyscyplinę uprawia już kilkadziesiąt osób. Nie do poznania jest sprzęt używany przez zawodników.

Na reaktywowanej imprezie pojawiły się ówczesne gwiazdy imprezy – Jan Olesiński (przyleciał specjalnie z USA by wystartować w konkurencji „Pierwsze kroki w Triathlonie" - 400 m pływania, 10 km jazdy na rowerze i 3 km biegu), Piotr Sauerland czy Jerzy Górski. Polski mistrz świata w podwójnym Ironmanie z 1990 roku wystartował w Kiekrzu na historycznym rowerze z 1963 roku!

Zwycięzcami rywalizacji na krótkim dystansie zostali Bartosz Smęda (41:23) i Julia Świątek (53:37). W Kiekrzu rywalizowały też dzieci w formule Triathlon Kids. Cała impreza zgromadziła ponad 350 uczestników.

Triathlon Kiekrz wywodzi się z Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Do programu cyklu dyscyplina trafiła w 1984 r. za sprawą wielkopolskiego oddziału TKKF, organizatorów ówczesnej edycji OSM. Wystartowało 137 zawodników, w tym 4 kobiety.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce