4. Zimowy Półmaraton Gór Stołowych dla Przedwojewskiego i Łączak [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 22/01/2018 - 09:10

W sobotę 20 stycznia w Karłowie u podnóża Szczelińca odbyła się już czwarta edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. Na 500 uczestników czekały nie tylko liczne przewyższenia i słynna już meta na Szczelińcu, ale przede wszystkim prawdziwa zimowa aura. Kilkustopniowy mróz i sporo świeżego śniegu co prawda pozbawiły szans zawodników na jakieś spektakularne wyniki, ale za to zapewniły wiele frajdy podczas rywalizacji.

Wszystko zaczęło się w sobotę o godzinie 9, kiedy to tuż przy Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych, Piotr Hercog - organizator zawodów wraz z Bartoszem Małkiem - Dyrektorem Parku Gór Stołowych dali sygnał do startu. Zawodnicy na trasie mieli zapewnione dwa punkty odżywcze na 7 i 14 km, które były jednocześnie pomiarami czasu. Meta jak zwykle czekała na Szczelińcu, na który trzeba było dotrzeć pokonując ponad 600 schodów.

Na starcie pojawiło się kilka mocnych zawodniczek i zawodników, wśród nich cały Salomon Suunto Team oraz Pavel Brydl, reprezentant Czech w biegach górskich i Skyrunningu. Rywalizacja przebiegała bardzo podobnie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Po starcie wyścigu prowadzenie objęła Magda Łączak, którą goniła Natalia Tomasiak. U Panów prowadził Bartłomiej Przedwojewski za którym z minutową stratą biegł Pavel Brydl. Mniej więcej w połowie dystansu zarówno Natalia jak i Pavel dogonili prowadzących, ale nie byli wstanie utrzymać tempa liderów. Na trzecich miejscach od samego początku biegła Marta Lipnicka i Paweł Dybek.

Ostatecznie jako pierwszy na mecie pojawił się Bartłomiej Przedwojewski, który z czasem 1:57:36 zwyciężył w całych zawodach. Dwie minuty za nim pojawił się reprezentant Czech, wspomniany Pawel Brydl, a kilka minut za nim Paweł Dybek, który zamknął miejsca na podium. U dziewczyn bardzo podobnie. Pierwsza na Szczelińcu finiszowała Magda Łączak, z dwuminutową stratą do Magdy przybiegła Natalia Tomasiak, a podium dopełniła Marta Lipnicka.

Metę na Szczelińcu, mimo naprawdę ciężkich warunków osiągnęli w regulaminowym czasie niemal wszyscy zawodnicy, z rywalizacji wycofało się ledwie 2 biegaczy.

Podczas ZMGS już po raz drugi odbyły się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. Chociaż Mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji to na liście startowej pojawiło się ponad 40 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści - Piotr Pustelnik - Prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera czy Kacper Tekieli. W tej klasyfikacji zwyciężył Michał Kita oraz Natalia Tomasiak.

Pełne wyniki: TUTAJ

Impreza po raz pierwszy miała ona swoje biuro w Karłowie. Duże, przestronne Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych świetnie spełniło rolę bazy zawodów. Organizatorzy biegu czynią starania, aby letnia edycja najbliższego Supermaratonu Gór Stołowych również gościła w Karłowie.

mat. pras.

Fot. Tomasz Szwajkowski

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce