4. Zimowy Półmaraton Gór Stołowych: Himalaiści po medale MP


Opublikowane w wt., 16/01/2018 - 08:06

Nowe biuro zawodów w Karłowie, zmodyfikowana trasa, Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim, prelekcje Kacpra Tekieli i Piotra Pustelnika, najnowsze wieści o wyprawie na K2. To wszystko czeka na 550 uczestników czwartego już edycji Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych.

W sobotę 20 stycznia uczestnicy będą zmagać się z 21-kilometrową trasą. Do pokonania będzie 1003 metrów w górę oraz 886 metrów zbiegów, a ostani odcinek trasy poprowadzony został słynnymi schodami na Szczeliniec, gdzie usytuowna będzie meta.

Jeszcze kilka lat temu trudno było doszukać się w kalendarzu górskich imprez biegowych zawodów organizowanych zimą. Jednak rosnąca popularność biegów górskich z czasem przyniosła pomysły organizowania ich również w czasie kiedy biegacze głównie przygotowują się do sezonu. Oczywiście liczba imprez w sezonie zimowym nie dorównuje jeszcze tej z letniej części sezonu, ale dzisiaj mamy już do wyboru kilka zimowych zawodów cieszących się opinią dobrej organizacji, klimatycznej atmosfery. Jednym z pierwszych zimowych biegów był właśnie ZPGS, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku.

W tym roku organizatorzy biegu odpowiadając na sugestie uczestników poprzednich edycji zawodów, zdecydowali się na przeniesienie biura zawodów, które będzie miało swoje miejsce w Karłowie w Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów). To właśnie tam będzie też ulokowany start imprezy. Podczas ZMGS już po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. To na pewno jedna z niewątpliwych atrakcji zawodów.

Chociaż Mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji to na liście startowej jest prawie 40 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści. Swój udział zapowiedział Piotr Pustelnik - Prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Po dekoracji zwycięzców w sobotnie popołudnie odbędą się prezentacje i prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach. Będą też najświeższe informacje spod K2. Podczas ZPGS będzie również można spotkać cały Salomon Suunto Team, którego zawodnicy prawdopodobnie w całości pojawią się na trasie zawodów. Wszystko uświetni koncert czeskiego zespołu Heebie Jeebies oraz ognisko w Bacówce.

Więcej informacji na stronie www.maratonygorskie.pl.

mat. pras.

fot. Łukasz Buszka (DADADESIGN)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce