45. Półmaraton Roma Ostia: Polacy wysoko!

Opublikowane w pon., 11/03/2019 - 15:41

Już 45. edycja Półmaratonu Roma-Ostia przyciągnęła na start ponad 8 400 biegaczy z całego świata.

Najszybszym okazał się Adole Guye. Kenijczyk wygrał ten bieg już w 2017 r., wcześniej zajmując drugie miejsce w maratonie berlińskim. W tym roku linię mety w Ostii przekraczał z czasem 1:00:17, wyprzedzając dwóch kenijskich rywali: Yegona Geffreya - 1:00:23 i Kangogo Corneliusa - 1:01:07.

W biegu szczycącym się statusem IAAF Golden Label Road Race wzięli udział także Polacy.

Najwyżej uplasował się Rafał Nordwing. Mieszkający we Włoszech zawodnik nie pierwszy raz okazuje się najszybszym Polakiem dużego biegu w Italii. Zdarza mu się także stać na podiach, m.in. drugie miejsce w 3000m Roma Trofeo Liberazione. Biegał także w Łomży, gdzie 10 000m ukończył na 16. miejscu, czy Krynicy-Zdroju na Festiwalu Biegowym. Półmaraton z Rzymu do Ostii Rafał zakończył na wysokim 16. miejscu wśród mężczyzn, z czasem 1:08:15.

Drugim Polakiem na mecie w Ostii został Filip Śmieiński – 1:15:30,. BIało-Czerwone podium biegu mężczyzn dopełnił, finiszując na 256 miejscu open, Tomasz Świerczyński - 1:22:23.

Wśród Polaków pojawił się również Łukasz Tkaczyk, który reprezentował niedawno powołaną do życia federację watykańską. Polski ksiądz jest cennym nabytkiem Athletica Vaticana. W papieskich barwach biegł maraton w Sewilli, a półmaraton Roma-Ostia ukończył na 337. miejscu.

Wśród pań triumfowała Lonah Sapeter. Kenijka reprezentująca Izrael to mistrzyni Europy na 10 000m. W ubiegłym roku wygrała maraton we Florencji, gdzie z czasem 2:24:17 poprawiła rekord trasy i ustanowiła nowy rekord Izraela na tym dystansie. Włoski półmaraton ukończyła na pierwszym miejscu z czasem 1:06:40.

Wśród Polek najszybsza była Paulina Golec, która bieg ukończyła na 11. miejscu z nową życiówką 01:16:36

„Ten start jest dla mnie satysfakcją i jednocześnie motywacją, bo wracam do biegania i rywalizacji sportowej po półtorarocznych zmaganiach ze zdrowiem. Z nowym PB 1h16'36" i 11 miejscem w generalce na tak dużej imprezie, apetyt rośnie na więcej” - pisała na swoim profilu Paulina, która w klasyfikacji generalnej zajęła 98. miejsce.

Jedno miejsce niżej uplasowała się Agnieszka Gortel-Maciuk, która uzyskała czas 1:17:51. Polskie podium uzupełniła Alicja Kordowska-Gauthier – 1:29:44.