49. TCS New York City Marathon - już w niedzielę! Od 127 do ponad 50 tysięcy biegaczy


Opublikowane w sob., 03/11/2018 - 19:27

Przed uczestnikami TCS New York City Marathon ostatnia noc przed startem. Organizatorzy spodziewają się około 50 tys. osób, chętnych przebiec przez wszystkie 5 dzielnic Nowego Jorku (Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan, meta w Central Parku). Najwięcej było ich w 2016 r. Wtedy padł rekord frekwencji, a z trasą zmagało się 51 394 maratończyków (to był najliczniejszy maraton na świecie). Przed rokiem było ich odrobinę mniej, bo 51 278.

A zaczęło się od… 127 biegaczy w 1970 r., z których do celu dotarło zaledwie 55. Za start płaciło się wtedy dolara. Dziś jest jednym z sześciu najważniejszych maratonów świata wchodzących od 2006 r. w skład prestiżowego cyklu The Abbott World Marathon Majors.

W niedzielnym biegu, najwięcej, poza Amerykanami, będzie Włochów (3156), Francuzów (2513) i Brytyjczyków (1968). Polacy są – pod względem frekwencji – poza pierwszą dziesiątką.

Wśród tych, którzy mają na koncie najwięcej zwycięstw, prym wiodą Amerykanie. Na ich wynik: 31 zwycięstw, wydatny wpływ mieli zawodnicy na wózkach lekkoatletycznych, którzy 9-krotnie wygrywali NYC Marathon. Kenijczycy nie mieli dotąd swoich maratończyków na wózkach, ale w klasyfikacji zwycięstw zajmują drugie miejsce, z dorobkiem 24 triumfów. Polska ma na koncie tylko jedno zwycięstwo w NYC Marathon. To sukces Wandy Panfil w 1990 r. (2:30:45).

W niedzielę 4 listopada 2018 r. o sukces powalczy elita z 22 krajów. 6 biegaczy legitymuje się rekordem życiowym poniżej 2:06. Wśród pań pobiegnie 6 zawodniczek z najlepszym wynikiem poniżej 2:25. Na  linii startowej staną zwycięzcy sprzed roku Geoffrey Kamworor Kipsang z Kenii (mistrz świata w półmaratonie) oraz Amerykanka Shalane Flanagan.

Pierwszy raz w Maratonie Nowojorskim pobiegnie zwyciężczyni London Marathonu, Kenijka Vivian Cheruiyot. Debiutantką w Wielkim Jabłku będzie też aktualna mistrzyni świata w półmaratonie Netsanet Gudeta z Etiopii. Po raz pierwszy w ogóle na królewskim dystansie pobiegnie 11-krotny medalista mistrzostw świata w hali i na stadionie w barwach Kenii, a potem USA (1500, 3000 i 5000 m), dwukrotny wicemistrz olimpijski Bernard Lagat.

Do Nowego Jorku wracają trzeci przed rokiem Etiopczycy, Lelisa Desisa i Mamitu Daska, zwyciężczyni w 2016 r. i druga rok temu Kenijka Mary Keitany i drugi zawodnik tegorocznego Maratonu Londyńskiego Tola Shura Kitata z Etiopii. Niespodziankę może sprawić triumfatorka tegorocznego Bostonu Desiree Linden, pierwsza od 33 lat amerykańska triumfatorka słynnego biegu.

W rywalizacji wózków, w elicie pojedzie 13 medalistów paraolimpijskich, m. in. zwycięzca dwóch ostatnich maratonów w Nowym Jorku, Szwajcar Marcel Hug i pięciokrotny triumfator, rekordzista trasy Kurt Finley z Australii. Obecna będzie także rekordzistka trasy i jej wielokrotna triumfatorka, Amerykanka Tatyana McFadden.

IB

zdj. mat. pras. TCS NYC Marathon


Polecamy również:


Podziel się: