5. Wirtualny Bieg po Oddech na mecie w Parku Miejskim w Zakopanem [WIDEO]

 

5. Wirtualny Bieg po Oddech na mecie w Parku Miejskim w Zakopanem [WIDEO]


Opublikowane w wt., 08/09/2020 - 15:36

Piąta, wirtualna edycja Biegu po Oddech organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą odbyła się w formule rywalizacji na odległość. Na bieg zapisała się rekordowa liczba uczestników – ponad 1500 osób – informuje Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM), pomysłodawca i gospodarz imprezy.

Wydarzenie kolejny raz wsparła Justyna Kowalczyk mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która wraz z Kacprem Tekielim, alpinistą i instruktorem wspinaczki sportowej, swoje 5 km Biegu po Oddech 2020 zakończyła na Gerlachu.

Zapisy na 5 Wirtualny Bieg po Oddech zakończyły się we czwartek 3 września. Jeszcze do północy zapisywali się biegacze, którzy w ten sposób zdecydowali się wesprzeć działania Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. W sobotę 5 września zakończyła się, trwająca od 16 sierpnia, właściwa rywalizacja.

– Ten rekordowy udział i zainteresowanie imprezą nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami jest dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem – mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

– Cieszy nas ogromnie fakt, że tak wiele osób zaangażowało się w Bieg po Oddech. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować cel, jaki postawiliśmy sobie w tym roku. Z pozyskanych środków kupimy przede wszystkim mobilne spirometry i pulsoksymetry dla osób pod opieką transplantacyjną, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, którzy po przeszczepie płuc wymagają stałego monitorowania zdrowia przez ośrodki transplantacyjne. W obecnej sytuacji epidemiologicznej panującej w Polsce i na świecie, posiadanie tych urządzeń pozwoli im korzystać z teleporady, co przyczyni się do zmniejszenia częstotliwości ryzykownych, a koniecznych wizyt w ośrodkach transplantacyjnych – podkreśla koordynatorka wydarzenia.

Nieprzypadkowo zakończenie Biegu zaplanowano na 8 września. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy. Dla organizatorów Biegu po Oddech była to dobra okazja do tego, aby po raz kolejny przedstawić postulaty związane z koniecznością poprawy opieki i dostępu do nowoczesnego leczenia dla chorych na mukowiscydozę we Polsce.

– Od lat walczymy o to , aby nasi chorzy mieli dostęp do nowoczesnych terapii i właściwej opieki. Obecnie średni wiek, w jakim umierają chorzy na mukowiscydozę w Polsce wynosi zaledwie 24 lata i dalece odbiega od wartości tego wskaźnika w krajach Europy Zachodniej czy w Kanadzie, gdzie wynosi on ok. 36-40 lat – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

– Z naszej perspektywy ta przepaść będzie się nadal pogłębiać. Od kilku lat obserwowany jest ogromny przełom w leczeniu mukowiscydozy, jakim jest leczenie przyczynowe. W wielu krajach, w tym również w tych, o podobnej sytuacji gospodarczej do naszej, jak w Czechach czy na Słowacji są już refundowane najnowocześniejsze leki zmieniające postać choroby. Niestety w Polsce po raz kolejny nie znalazły się na obowiązującej od września liście leków refundowanych. Dla rodzica świadomość tego, że są leki, które zmieniają przebieg choroby, poprawiają jakość i długość życia, a które są poza zasięgiem polskich pacjentów, jest druzgocąca – podkreśla Waldemar Majek.

Obok leków przyczynowych, w kontekście dostępu do leków refundowanych w przekonaniu PTWM obecnie jest niewystarczająca refundacja wielu innych preparatów leczniczych dla chorych na mukowiscydozę w Polsce, w tym niskoskoncentrowanych enzymów trzustkowych, soli hipertonicznej, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego.

Nie ma też dostępu do większości nowoczesnych antybiotyków wziewnych. W efekcie rodziny chorych obciążone są wysokimi kosztami leczenia, sięgającymi od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dla poprawy długości i jakości życia chorych w Polsce konieczne też jest zapewnienie odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków leczniczych dla chorych dorosłych czy stworzenie możliwości prowadzenia u chorych na mukowiscydozę usług domowych – fizjoterapii oraz dożylnej antybiotykoterapii, co pozwoli na lepszą opiekę w miejscu zamieszkania.

Tegoroczny 5 Bieg po Oddech, choć w zmienionej formule, pozwolił organizatorom zwrócić uwagę zarówno na problemy chorych, jak i zebrać fundusze na bezpośrednią pomoc.

– Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję. Mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą nam się spotkać w Zakopanem, a dla tych, którzy do Zakopanego z różnych względów dojechać nie będą mogli, damy możliwość udziału wirtualnego. Tegoroczne doświadczenie pokazuje, że była to bardzo dobra decyzja – konkluduje Magdalena Czerwińska Wyraz.

Więcej informacji na temat 5. Wirtualnego Biegu po Oddech na stronie www.bieg.oddychaj.pl.

Więcej na temat choroby i działań PTWM na stronie www.oddychaj.pl

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie płuc.

Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych. Obecnie na świecie są już najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Są to leki, które zmieniają oblicze choroby - zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu niestety nie jest na razie dostępny dla chorych w Polsce.

źródło: Organizator


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce