6. Ultramaraton Podkarpacki: Koronny dystans dla Bereznowskiej i Kota [WYNIKI]

Opublikowane w sob., 27/04/2019 - 13:24

Ultramaraton Podkarpacki to jedna z niewielu w Europie imprez z dystansem maratonu+ ze startem i metą w centrum dużego miasta. Biega się tu na trzech dystansach – 115, 70 i 50 km, z przewyższeniami odpowiednio 1804, 1348 i 852 m. Zasadniczą trasę poprowadzono tu w większości żółtym szlakiem turystycznym wokół miasta, drogami i ścieżkami, wśród pól i łąk.

Impreza udanie łączy więc bieganie po asfalcie i terenie, ściągając na start specjalistów obu dyscyplin. Wśród 300 zawodników, którzy stawili się dziś o poranku na rzeszowskim Rynku byli m.in. Patrycja Bereznowska – mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym i mistrzyni krynickiego Iron Run z 2016 r., czy Paweł Żuk – rekordzista kraju m.in. w biegu 1000-milowym, biegu 1000-kilometrowym oraz w biegu 10 dobowym. Oboje wystartowali na najdłuższym dystansie.

Na 115 km pobiegł też Radosław Ślaski, mistrz Iron Run w kategorii 40+ lat w ostatnich dwóch edycjach tej konkurencji, czy też Rafał Kot – triumfator ostatniej edycji 240-kilometrowego Biegu 7 Szczytów. O ile Kot debiutował w Rzeszowie, Bereznowska i Ślaski to stali bywalcy imprezy. Oboje wygrywali już nad Wisłokiem (115 km i 70 km), a w 2016 r. Patrycja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji open (!), tracąc tylko 4 minuty do Andrzeja Zyskowskiego. Oboje znów mieli chrapkę na wygraną.

Warunki do biegania na Podkarpaciu były dziś bardzo dobre – ok. 16-18 stopni Celsjusza, pełne zachmurzenie. Lekka mżawka, która kilkukrotnie towarzyszyła biegaczom na trasie tylko pomagała w szybkim pokonywaniu kolejnych kilometrów i samej rywalizacji.

Patrycja Bereznowska prowadziła już na punkcie serwisowym w Tyczynie. Na kolejnym punkcie - Grzybek - ambitnie goniąca ją reprezentantka gospodarzy Justyna Gwizdak do kilku sekund zniwelowała ponad dwuminutową stratę...

... ale już w Zgłobieniu Bereznowska była szybsza od rywalki już o ponad 5 minut.

W drugiej części dystansu, przemierzając Zabłocie, Głogów Małopolski czy Nową Wieś, Patrycja Bereznowska powiększała dystans nad rywalką. Na mecie przewaga naszej mistrzyni świata nad Justyną Gwizdak zamknęła się w ponad 43 minutach. minutach. Bereznowska przecięła metę jako piąta zawodniczka open!

Podium uzupełniła Kamila Wróbel, koordynatorka parkrun Rzeszów.

Rywalizacja mężczyzn na 115 km to piękny trójmecz Radosława Ślaskiego, Rafał Tylka i Rafała Kota. Panowie tasowali się przez kilkadziesiąt kilometrów.

Na półmetku w Zgłobieniu stawkę prowadził jeszcze Strzyżowianin – i to o blisko 3 minuty nad Kotem, ale na mecie to ten drugi był najszybszy. W drugiej części biegu Rafał Kot nie tylko odrobił stratę do lidera, ale i wypracował 6 minut i 22 sekundy przewagi nad Ślaskim!

Rafał Tylek zszedł z trasy przed Zgłobieniem. Wykorzystał to ustronianin Michał Kiecoń, kompletując podium najważniejszego biegu 6. Ultramaratonu Podkarpackiego.

Na 70 km wygrywali Elżbieta Telesz (7:14:17) i Tomasz Białowąs (6:02:09).

Na 50 km wygrywali Adrianna Czyżowska (4:49:59) i Marcin Kruba (3:57:28).

Na mecie na uczestników imprezy czekały m.in. pamiątkowe EKOmedale.