92. MP w LA: Złoto w piątek, złoto w niedzielę

Opublikowane w pon., 27/06/2016 - 10:50

Od piątku do niedzieli w Bydgoszczy rozgrywano 92. Mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce. Aż pięcioro zawodników wywalczyło po dwa złote medale. Impreza była ostatnią szansą na wywalczenie kwalifikacji na lipcowe Mistrzostwa Europy.

Już w piątek, pierwszego dnia zmagań Angelika Cichocka wygrała rywalizację na dystansie 1500m (czas 4:08.48). Zwyciężczyni Mityngu Diamentowej Ligi ze Sztokholmu pokonała Sofię Enaoui (4:09.16) oraz Danutę Urbanik (4:09.24). Przypomnijmy, że Cichocka ma już wypełnione minimum na mistrzostwa Europy na 1500m (wskaźnik PZLA wynosił 4:09.00)

W niedzielę do swojej kolekcji łupów zawodniczka SKLA Sopot dołożyła złoto w biegu na 800m. Start zapowiadany był jako prestiżowy pojedynek Cichockiej z Joanną Jóźwik - ubiegłoroczną mistrzynią kraju. Po prowadzonym tempie widać było jednak, że będzie to walka o lokaty, a nie o czasy.

Przez większość dystansu Angelika Cichocka podążała w środku stawki, obok Joanny Jóźwik. Zawodniczka AZS AWF Warszawa wyszła na prowadzenie na ok. 200 metrów przed metą. Skuteczną kontrą na ostatniej prostej odpowiedziała zawodniczka trenowana przez Tomasza Lewandowskiego. Ostatecznie zwyciężyła z wynikiem 2:10.62. Joanna Jóźwik była druga (2:10.90). Brąz zdobyła Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:11.45.) Dodajmy, że jest to najsłabszy czas złotej medalistki mistrzostw Polski na 800 m od 1967 roku.

Również od złotego medalu w biegu na dystansie 1500m mistrzostwa rozpoczął Marcin Lewandowski. Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, biegnąc na swoim terenie zwyciężył z czasem 3:39.45. Drugi był ubiegłoroczny mistrz kraju Grzegorz Kalinowski (3:41.67), a trzeci Mateusz Wyszomirski (3:43.63.) Dodajmy, że Marcinowi Lewandowskiemu do wypełnienia minimum na mistrzostwa Europy na tym dystansie zabrakło 0,45 s. (wskaźnik wynosi 3:39,00), jednak w wywiadzie udzielonym TVP Sport zawodnik powiedział, że otrzymał zgodę PZLA na start w Amsterdamie i prawdopodobnie zdecyduje się właśnie na dystans 1500m.

Drugi złoty medal tegorocznych mistrzostw Polski Marcin Lewandowski „ustrzelił” podczas biegu na 800m. Do rywalizacji ze względów zdrowotnych nie przystąpił wicemistrz świata Adam Kszczot. Halowy mistrz Europy prowadził bieg od początku. Tuż za nim podążał klubowy kolega Karol Konieczny. Na ostatniej prostej Konieczny próbował nawet zaatakować Marcina Lewandowskiego, ale ten zachował się jak profesor i dobiegł jako pierwszy z czasem 1:48.31. Karol Konieczny uzyskał wynik 1:48.66, a trzeci był Michał Rozmys z rezultatem 1:48.76. Minimum na Mistrzostwa Europy na tym dystansie wynosi 1:47.00 - wskaźnik ten wypełnili już wcześniej Marcin Lewandowski oraz Adam Kszczot.

Dubletem popisał się również sprinter Krystian Zalewski. W piątkowym finale biegu na 100m zawodnik AZS UWM Olsztyn uzyskał wynik 10.30 s., co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Drugi był Remigiusz Olszewski z czasem 10.41 s., a trzeci Przemysław Słowikowski z rezultatem 10.42 s. Mistrz Polski tym samym potwierdził minimum na ME wywalczone na początku czerwca (wskaźnik 10.35 s.).

W niedzielę w finałowym biegu Zalewski zwyciężył z dużą przewagą zmagania na 200m z wynikiem 20.61 s., co również jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie (rekord życiowy 20.41 s.). Zawodnik wypełnił też minimum na mistrzostwa Europy na dystansie 200 m (minimum 20.80 s.).

Rywalizację na 3000m z przeszkodami wygrała faworytka Katarzyna Kowalska z czasem 10:06,09. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Druga na mecie Matylda Kowal miała tylko 0,19 s. straty. Dla Katarzyny Kowalskiej był to już jedenasty tytuł mistrzyni kraju na tym dystansie.

Zawodniczka Vectra Włocławek wzbogaciła swój dorobek medalowy w niedzielnym biegu na 5000m wygrywając z czasem 16:18.05. Druga była Dominika Napieraj z rezultatem 16:20.96. Brązowy medal zdobyła Iwona Lewandowska z wynikiem 16:26.41. W zmaganiach nie wzięła udziału Renata Pliś, ubiegłoroczna mistrzyni Polski. Minimum na tym dystansie wynosi 15:40.00. Liderką krajowych list na tym dystansie jest Paulina Kaczyńska, która z wynikiem 15:39.04 zwyciężyła mityng w Watford (impreza nie była jednak w kalendarzu European Athletics).

Również po dwa złote krajowych medale mistrzostw sięgnął Krystian Zalewski. Najpierw w piątek zwyciężył w swojej koronnej konkurencji, czyli biegu na 3000m z przeszkodami z wynikiem 8:53,94. Nad pozostałymi uczestnikami miał dużą przewagę. Wicemistrz Polski Hubert Pokrop miał bowiem 5 sekund straty do zawodnika UKS Barnim Goleniów. W niedzielę Zalewski zwyciężył bieg na 5000m z wynikiem 14:16.49. Srebrny medal zdobył Sebastian Smoliński z czasem 14:22.11, a brąz Krzysztof Żebrowski z rezultatem 14:22.88. Minimum na mistrzostwa Europy wynosi 13:40.00. Dodajmy, że lider tegorocznej krajowej klasyfikacji Damian Kabat legitymuje się wynikiem 14:11.73.

Złoty medal w biegu na 100m przez płotki kobiet wywalczyła Karolina Kołeczek z czasem 13.03 s. Zawodniczce Wisły Junior Sandomierz do wypełnienia minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio zabrakło trzech setnych sekundy (miniom wynosi równe 13 sekund). Jest to jej czwarty tytuł z rzędu odniesiony na tym dystansie. Szansę na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej płotkarka będzie miała jeszcze podczas ME. Minimum do Amsterdamu w tej konkurencji wynosiło 13.15 s.

Wśród mężczyzn w biegu na 110m przez płotki zwyciężył Damian Czykier. Zawodnik w finale pobił swój rekord życiowy i uzyskał cza 13.35 s. Jego wcześniejsza „życiówka” była aktualna przez zaledwie półtorej godziny. W eliminacjach reprezentant Podlasia Białystok uzyskał rezultat 13.42 s. Już wynik z kwalifikacji dawał mu kwalifikacje na Igrzyska (wskaźnik - 13.47) i Mistrzostwa Europy (wskaźnik - 13.75) .

W sobotę, w biegu na 400m złoto zdobyła Justyna Święty, która uzyskała czas 51.66 s. – co jest rekordem życiowym zawodniczki. Druga była Małgorzata Hołub z wynikiem 51.92 s. Trzecia finiszowała Patrycja Wyciszkiewicz z rezultatem 52.26 s. Wszystkie zawodniczki w finale pobiegły poniżej wskaźnika na ME wynoszącego 52.35 s.

Wśród mężczyzn mistrzem kraju na 400m został Rafał Omelko, który zwyciężył z wynikiem 45.57 s., drugi był Łukasz Krawczuk z rezultatem 46.01 s. Brąz zdobył Jakub Krzewina z czasem 46.08 s. W tym przypadku również cała trójka osiągnęła minimum na mistrzostwa Europy, które to wynosi 46.40 s.

W konkurencjach technicznych nie zawiedli faworyci. Paweł Fajdek wynikiem 81,87m pobił rekord mistrzostw Polski i prowadzi na światowych listach. Złoto zdobyli też Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Konrad Bukowiecki (brąz dla Tomasza Majewskiego). W skoku wzwyż pań wygrała Kamila Lićwinko.

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce w niektórych konkurencjach rozegrane zostały już wcześniej. W kwietniu w Warszawie w maratonie złoto wywalczył Artur Kozłowski (2:11:56). W tym samym miesiącu w Łodzi mistrzynią kraju w maratonie została Agnieszka Mierzejewska (2:32:04). W maju w Białogardzie odbyły się mistrzostwa Polski na 10 000m. Złota wywalczyli Katarzyna Rutkowska (34:25.71) oraz Tomasz Grycko ( 29:19.56).