Acatar, Gripex, Sudafed – uważaj ultramaratończyku

Acatar, Gripex, Sudafed – uważaj ultramaratończyku


Ultramaratony choć cieszą się coraz większą popularnością wśród biegaczy, nadal odbywają się na uboczu lekkoatletycznych wydarzeń. Często są organizowane przed pasjonatów i startują w nich zapaleńcy, którzy budzą podziw swoją formą, nie korzystają jednak z profesjonalnego zaplecza związków sportowych. W organizację ultramaratonów są również zaangażowane mniejsze środki sponsorskie, a poziom nagród finansowych - o ile w ogóle takie występują - nie stanowi zwykle pokusy do szukania niedozwolonych sposób zwiększenia szansy na dobre miejsce.

>> Bieg 7 Dolin 100 km: Pula nagród rośnie o blisko 100 proc! <<

Każdy przypadek dopingu w ultramaratonach budzi ogromne zdumienie i poruszenie biegowego środowiska, organizatorów, a często i samych przyłapanych, którym brakuje wiedzy, by skutecznie ominąć zagrożenia wynikające z braku kontroli składu tego, czego używają na co dzień w celach kosmetycznych, zdrowotnych i innych ze sportem niezwiązanych.

Przykładów w historii ultramaratonów nie brakuje. Organizatorzy afrykańskiego Comrades Marathon dyskwalifikują uczestników swojego biegu stosunkowo często. W 1992 Charl Mattheus został tam przyłapany na stosowaniu stymulantów.

Trzy lata później w próbkach Rasty Mohloli znaleziono nandrolon, a wśród uczestników był także Viktor Zhdanov, stosujący efedrynę. W 2012 r. kłopoty miał wielokrotny zwycięzca tego biegu Ludwick Mamabolo - ostatecznie został jednak oczyszczony z zarzutów. W 2014 r. szósty finalista biegu Joseph Mphuti został przyłapany na stosowaniu nandrolonu.

Doping nie jest jednak specjalnością afrykańskich ultramaratonów. W 2009 r. zwyciężczyni The North Face Endurance Challenge Elisa Desco została zawieszona na 2 lata, po tym jak w jej próbkach została znaleziona niedozwolona substancja. Źródłem kłopotów Włoszki była... maść przeciwbólowa.

Przed rokiem głośnym echem w świecie utramaratonów odbiła się dyskwalifikacja piątego zawodnika UTMB (2015). Gonzalo Calisto został przyłapany na stosowaniu EPO, ale nie przyznał się do winy. Przyczyn podwyższonego stanu erytropoetyny upatrywał w stałym przebywaniu na wysokości. Mieszkając i trenując w okolicach Quito nie schodzi poniżej 3000m n.p.m. W obszernym oświadczeniu Ekwadorczyk wyjaśniał, że nie zna zasad i nigdy nie czytał listy substancji zakazanych.

W tym właśnie tkwi sedno dopingu amatorów. I w tej grupie nie brakuje oczyiście oszustów, ale przyczyny leżą także w niewiedzy, zwłaszcza gdy bieganie ultramaratonów to tylko hobby. Środowisko zawsze głośno potępia przypadki dopingu, jednocześnie nie mając świadomości, że często pozostali zawodnicy w stawce również świadomie lub nieświadomie stosowali substancje zakazane.

Przykładem może być środek Acatar Zatoki i Acti-Tabs, Gripex, Sudafed, Ibum Extra czy przeciwalergiczny Zyrtec D. Te popularne leki stosowane podczas przeziębienia czy alergii mogą zawierać niedozwoloną przez WADA pseudoefedrynę. Podobnym zagrożeniem są środki przeciwbólowe i leki dla astmatyków. Zabronione są także narkotyki (w tym marihuana).

Mimo popularności niektórych leków, biegacze amatorzy nie porównują ich składu z listą substancji zakazanych. Nie ubiegają się również o wypisanie formularzy służących do wyłączenia z karania, terapeutycznego używania np. kropli na katar.

O ile utramaratończycy pozostają nadal nieuświadomieni, to organizatorzy największych maratonów wprowadzają swoją politykę antydopingową, by mieć pewność, że w rywalizacji na długim dystansie, wszyscy mają równe szanse. Wprowadzenie kontroli dopingowej to dla organizatorów ultramaratonów wyzwanie organizacyjne i finansowe. Ale jest coraz częściej podejmowane.

>> Bieg 7 Dolin 100 km - pakiet startowy, punkty UTMB i ITRA, medal, koszulka finiszera... <<

Na świecie z możliwością kontroli muszą się liczyć zawodnicy np. UTMB, Western States 100 czy Lake Sonoma 50 Mile. W 2016 r. International Trail Running Association (ITRA) wprowadziła program QUARTZ, w ramach którego monitoruje zarówno stan zdrowia jak i ewentualne odchylenia od normy mogące wskazywać na stosowanie dopingu u wybranych sportowców z elity biegów górskich. Ze względu na wysokie koszty akcji, na razie zostało nią objętych 20 biegaczy i 20 biegaczek.

W Polsce, wśród terenowych i górskich ultramaratonów jedynie Bieg 7 Dolin odbywający w ramach PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy, przy współpracy z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie wprowadził kontrole antydopingowe i wymaga od uczestników poddania się badaniu. Odmowa lub negatywny wynik skutkuje dyskwalifikacją, odnotowaną w systemie ADAMS. Informacja o negatywnym wyniku kontroli trafi także do ITRA.

Działania antydopingowe Fundacja „Festiwal BIegów” wspiera również bieżącymi informacjami o przypadkach dopingu wśród biegaczy, zwiększaniem świadomości zagrożeń płynących ze stosowania odżywek sportowych i leków oraz informowaniem o procedurach postępowania antydopingowego.

PS. Listę środków zakazanych WADA na 2017 r. można znaleźć TUTAJ.

IB


Polecamy również:


Podziel się: