"Afrykańczyków nie zapraszamy". (Nie)udana prowokacja w Trieście


Opublikowane w sob., 04/05/2019 - 09:32

Organizatorzy półmaratonu w Trieście pozwolili sobie na prowokację, by zwrócić uwagę na wykorzystywanie zawodników z Afryki w biegach ulicznych. Choć obszernie wyjaśnili swój pomysł i wycofali się z ogłoszonej pierwotnie decyzji o niezapraszaniu na start Kenijczyków czy Etiopczyków, działanie odebrano jako zachowanie rasistowskie.

W tym roku we włoskim wyścigu mieli wziąć udział tylko europejscy biegacze. Dyrektor zawodów wywołał burzę, po tym gdy w rozmowie z La Repubblica oznajmił, że trzeba podjąć zdecydowane kroki i „uregulować handel afrykańskimi sportowcami”, którzy są „wykorzystywani” przez managerów. Zdaniem Fabio Cariniego, biegacze z Afryki otrzymują o wiele mniej pieniędzy niż powinni.

Sprawa została podjęta przez polityków. Eurodeputowana Isabella De Monte uznała, że wykorzystanie sportowców to tylko listek figowy. Jej zdaniem absurdem jest, że profesjonalni zawodnicy nie mogą brać udziału w imprezie tylko dlatego, że pochodzą z Afryki. Zdaniem wicepremiera Luigi Di Maio, zajęcie się wykorzystaniem biegaczy z Afryki jest słuszne, ale już usuwanie ich z rywalizacji nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu.

W natłoku opinii, pojawiły się oskarżenia rasizm.

Sprawę ma zbadać włoska federacji lekkoatletyczna. Dyrektor zawodów cofnął decyzję i przeprosił za swoje działania. Podtrzymuje jednak zdanie, że kierowały nim wyłącznie kwestie etyczne.

Półmaraton w Trieście rozgrywany jest od 24 lat. Ubiegłoroczną edycję wygrali Burundyjczycy: Olivier Irabaruta - olimpijczyk z Londynu i Rio (1:03:01) oraz Elvanie Nimbona (1:12:54). Kolejna edycja biegu odbędzie się już w niedzielę 5 maja.

Strona imprezy: TUTAJ 

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce