Agnieszka Gortel-Maciuk druga w maratonie Nanning


Opublikowane w pon., 03/12/2018 - 09:32

Agnieszka Gortel-Maciuk zajęła drugie miejsce podczas maratonu rozgrywanego w chińskim mieście Nanning. Był to jej drugi start na królewskim dynastie w ciągu zaledwie dwóch tygodni!

Polka uzyskała czas 2:49:04, ulegając tylko Etiopce Meseret Godanie Agamie, która zwyciężyła z wynikiem 2:47:23. Przewaga tych biegaczek nad trzecią na mecie Chinką Li Hongying była kolosalna - ponad półgodzinna (3:21:08).

Jeszcze dzień przed startem Chorzowianka pisała nam, że szykuje się bieganie w trudnych warunkach i „zupie smogowej”.

- Warunki były faktycznie tropikalne: 98% wilgotności oraz 26 stopni Celsjusza. Smog przy tym już był niezauważalny... No i sama trasa była bardzo górzysta, posiadała kilkanaście długich podbiegów m.in. na wielopiętrowych wiaduktach. Myślałam, że będzie płasko, a tymczasem suma przewyższeń wyniosła ponad 240 m. Były to zupełnie inne warunki niż w Suzhou, i zdecydowanie inne niż w Polsce - relacjonuje Agnieszka Gortel-Maciuk.

Biegaczka, która zaledwie dwa tygodnie temu zajmowała czwarte miejsce w maratonie Suzhou z wynikiem 2:37:54, tym razem nie walczyła o czas, a o miejsce. Zwłaszcza, że samą propozycję startu otrzymała po pokazaniu się z dobrej strony w Państwie Środka.

Agnieszka Gortel-Maciuk blisko podium w Chinach. Będzie kolejny start

- Etiopka umierała w końcówce bardziej niż ja. Po biegu była w strasznym stanie. A ja zwyczajnie nie umiałam biec szybciej. W drugiej połowie to już było powłóczenie nogami. Czułam silny opór, więc ok 3-4 kilometra odpuściłam sobie towarzystwo pacemakera i Etiopki. Cały bieg widziałam ją przed sobą, ale biegłam sama i walczyłam by przetrwać. Dobrze, że nie wiedziałam o tej półgodzinnej przewadze, bo nie wiem, czy nie przeszłabym do marszu (śmiech) - opowiada maratonka.

Start w Nanning był dla czterokrotnej mistrzyni Polski w półmaratonie zwieńczeniem bogatego sezonu. W ciągu 7 tygodni Agnieszka Gortel-Maciuk wzięła udział w trzech maratonach:

  • 2:37:14 – 4 miejsce, Poznań (14.10.)
  • 2:37:54 – 4. miejsce, Suzhou (18.11)
  • 2:49:04 – 2. miejsce, Nanning (02.12)

Dodajmy, że w Nanning w biegu mężczyzn wygrał Etiopczyk Outoya Gelgelo Tona z czasem 2:18:26. Biegacz startował też w Polsce. W 2014 i 2015 roku zajmował 3. miejsce podczas Łódź Maratonu. Tu ustanowił swój rekord życiowy – 2:10:53.

RZ

fot. Archiwum prywatne Agnieszki Gortel-Maciuk


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce