Airtel Delhi Half Marathon: Debiutantka rozbija bank!

Opublikowane w pon., 22/10/2018 - 10:26

Najwyższe w światowym półmaratonie nagrody ściągnęły do stolicy Indii wielu znanych biegaczy i biegaczki z całego świata. Bieg obfitował jednak w niespodzianki.

To miał pojedynek między Kenijką Joyciline Jepkosgei - rekordzistką świata w półmaratonie (1:04:51) a Etiopką Tirunesh Dibabą - wielokrotną medalistką olimpijską w biegach na 5000 i 10 000 m, posiadającą najlepszy wynik w półmaratonie 1:06:50. Show skradła jednak… półmaratońska debiutantka, Tsehay Gemechu.

Etiopka zwyciężyła z rewelacyjnym czasem 1:06:50, bijąc rekord trasy Kenijki Mary Keitany (1:06:54 w 2009 r.).

Drugie miejsce wywalczyła wspomniana Joyciline Jepkosgei z 6 sekundami straty. Ttrzecia była Zeineba Yimer uzyskując czas 1:06:59. Tirunesh Dibaba była szósta z wynikiem 1:08:36.

Wśród mężczyzn czterech zawodników złamało granicę 60 minut. Wygrał Etiopczyk Andamlak Belihu z czasem 59:18, czym ustanowił rekord życiowy.

Drugi był jego rodak, również debiutant - Amdework Walelegn z 4 sekundami sek straty. Na trzecim miejscu uplasował się tegoroczny triumfator półmaratonu w Kopenhadze - Kenijczyk Daniel Kipchumba, z czasem 59:48. Dodajmy, że rekord trasy mężczyzn to 59:06 i od 2014 r. należy do Guye Adoli.

Na zwycięzców czekała nagroda w wysokości 27 tys. dolarów. W Nowym Delhi warto biegać szybko. Dla biegaczy którzy uzyskują czas 59:05 lub szybszy i biegaczek z wynikiem poniżej 1:06:53 czeka dodatkowa premia w wysokości 10 tys dolarów. W tym roku pełną pulę 40 tys. dolarów otrzymała tylko Etiopka Tsehay Gemechu.

Nowe Delhi jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świat na świecie. Dlatego co roku organizatorzy starają się walczyć z tym problemem (czytaj więcej). Tym razem impreza odbyła się miesiąc wcześnie, już przed świętem Diwali, czyli hinduskim świętem światła, gdy masowo wystrzeliwane fajerwerki psują jakość powietrza. Walcząc ze smogiem przed startem zastosowano fale radiowe wysokiej częstotliwości, aby usunąć cząstki PM 2.5. Ponadto nad trasą, z wysokości 6 m rozpuszczano parę wodną.