[AKT.] Bereznowska i Jagieła pobiegną po rekordy świata na bieżni mechanicznej! Start 14-15.06


Opublikowane w czw., 06/06/2019 - 10:25

W zabrzańskim klubie Reshape szykują się kolejne próba bicia rekordów świata w biegu 12- i 24-godzinnym na bieżni mechanicznej. W dniach 14-15 czerwca z dystansem, upływającym czasem i monotonią biegu w miejscu zmierzą się rekordzista Polski w tej konkurencji Adam Jagieła i mistrzyni świata w biegu dobowym Patrycja Bereznowska.

Do pobicia są wyniki Włocha Vito Intiniego - 265,20 km (średnie tempo biegu 5:25 min./km = 11,05 km/h)...

Padł rekord świata w biegu 24h na bieżni mechanicznej!

...oraz Irlandki Sinead Kane – 130,5 km (średnie tempo 5:31 min./km = 10,87 km/h). Wynik ten figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa.

Łatwiejsze, acz wciąż wymagające wyzwanie czeka Patrycję Bereznowską, która w biegu 12-godzinnym na powietrzu ma życiówkę 140,32 km (to także rekord Polski). Bieg po rekord będzie kolejnym przystankiem Patrycji na drodze do ultramaratonu Badwater, w którym wystartuje tego lata.

"Moja droga do Badwater" - odc. 1. Patrycja Bereznowska wystartuje w najtrudniejszym ultramaratonie świata

"Koszty mnie przerosły". Patrycja Bereznowska - Moja droga do Badwater, odc. 2

Patrycja Bereznowska: Moja droga do Badwater, odc. 3. "Złe wieści ze Stanów, startuję najpóźniej"

Wynik Vito Intiniego jest mocno wyśrubowany, tym bardziej, że Włoch wybiegał swój rekord na zewnątrz, a nie w zamkniętym pomieszczeniu (z tego względu nie wszyscy biegacze uznają wynik Włocha, jakkolwiek jest to najlepszy znany wynik w tej konkurencji - pod dachem najwięcej kilometrów przebiegł Norweg Bjørn Tore Taranger - 264,55 km). W styczniu Adam Jagieła pobił rekord kraju w biegu 12-godzinnym na bieżni mechanicznej – 139,41 km (średnie tempo biegu 5:09 min./km)

Padł rekord Polski w biegu 12h na bieżni mechanicznej!

Adam Jagieła, nowy rekordzista Polski 12h na bieżni mechanicznej: „W takim biegu najważniejsza jest głowa”

W 2010 r. Jagieła zdobył złoty medal MP w biegu 24-godzinnym z wynikiem 241,51 km, a więc gorszym od rekordu świata na bieżni Vito Intiniego. Wszystko w nogach naszego zawodnika.

Gospodarze zapewniają komfortowe warunki rywalizacji. - Sala jest klimatyzowana, wyposażymy ją też w dodatkowe wiatraki. Mamy doświadczenie z poprzednich prób (w Zabrzu rekord kraju w biegu 24-godzinnym bił ostatnio Paweł Żuk - red.) i wiemy, z czym wiąże się taka forma rywalizacji. W pogotowaniu czekają dwie zapasowe bieżnie, by - odpukać - przy ewentualnej awarii sprzętu próby mogły być kontynuowane - wyjaśnia Nikodem Wróblewski, manager klubu Reshape Zabrze.

Paweł Żuk bije REKORD POLSKI w biegu 24h na bieżni mechanicznej!

Próba w Zabrzu będzie połączona z akcją charytatywną - za każdy kilometr pokonany przez biegaczy, którzy będą aktywnie towarzyszyć Patrycji i Adamowi, właściciel klubu przekaże 1 zł na rzecz Kasi. Kobieta, matka dwójki dzieci, jesienią ubiegłego roku została ofiarą wypadku drogowego, w którym doznała rozsianego urazu aksonalnego. Zapadła w śpiączkę (strona zbiórki na rzecz Kasi).

Przypomnijmy, IAAF nie uznaje rekordów świata w biegach na bieżni mechanicznej. Najlepsze wyniki notuje za to Biuro Rekordów Guinnessa, niemniej nie wszystkie znane rezultaty w tej konkurencji są w niej uwzględniane – próba musi bowiem zostać zgłoszona do Biura Rekordów, a stosowny wniosek musi być poparty opłatą. Jak informują nas gospodarze klubu Reshape, trwają rozmowy nt. współpracy przy nadchodzącej próbie. Decyzja, czy biegi Adama i Patrycji będą miały oficjalny, guinnessowy charakter, zapadną w najbliższych dniach. Trwają też przygotowania do uruchomienia transmisji "na żywo" z próby. 

Adam Jagieła wystartuje 14 czerwca o godz. 19:00. Patrycja Bereznowska - 15 czerwca o godz. 7:00. - Chcemy, by para wzajemnie się napędzała, motywowała i przesyłała sobie energię. Wspólny finisz będzie też okazją do wspólnego świętowania - mówi Nikodem Wróblewski.

red.


AKTUALIZACJA 11.6.2019

Jak poinformował nas manager klubu Reshape, weekendowe zmagania będą miały charakter oficjalnej próby bicia Rekordu Guinnessa. 

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce