[AKT.] Zalewski i Kaczyńska mistrzami kraju na 10 000 m [PEŁNE WYNIKI, ZDJĘCIA]

Opublikowane w ndz., 28/04/2019 - 21:03

Pełne trybuny, transmisja telewizyjna / wideo, wyniki na żywo. Tego wszystkiego... zabrakło w Białogardzie podczas Mistrzostw Polski w biegu na 10000 m. Pozostają tylko wiadomości o ciekawym przebiegu rywalizacji i – na pocieszenie – bardzo dobrych wynikach.

W niedzielę ochotę na szybkie bieganie mieli zarówno broniący tytułu Tomasz Grycko, jak i Krystian Zalewski, były wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami. Przez 3 km w uzyskaniu dobrego wyniku pomagał im Michał Rozmys, nasz eksportowy 800-metrowiec, pełniący rolę zająca.

Wspólny bieg skończył się ok. 2000 m przed metą. Wtedy Krystian Zalewski uciekł rywalowi na kilkanaście metrów i utrzymał prowadzenie już do końca. Wygrał z czasem 28:39:95, miażdżąc rekord życiowy (29:54.65 z 2011 roku). Ostatni raz złoty medal z wynikiem poniżej 28:40 zdobył Marcin Chabowski w 2009 roku (28:27.59).

Drugi metę przekroczył Tomasz Grycko z rezultatem 28:59.05. Trzeci był Robert Głowala, który cierpliwie odrabiał straty. Zawodnik z Garwolina uzyskał czas 29:10.50, co też jest jego nowym rekordem życiowym.

W rywalizacji kobiet złoto zdobyła Paulina Kaczyńska, poprawiając ubiegłoroczne osiągnięcie z Łomży, gdzie wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Zawodniczka Pomorza Stargard uzyskała czas 32:53.65, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze, podobnie jak w przypadku Zalewskiego, poprawionym znacznie, bo o ponad pół minuty (33:26.59).

Drugie miejsce zajęła Renata Pliś, debiutująca na dystansie 10 000m. Utytułowana biegaczka uzyskała czas 33:07:35. Trzecia była Anna Gosk z wynikiem 33:15.16, też nowym rekordem życiowym. Zawodniczka Podlasia Białystok w pewnym momencie przejęła stery na bieżni, ale nie utrzymała narzuconego tempa.

W sumie pięć zawodniczek pobiegło poniżej 34 minut i ustanowiło rekordy życiowe. Dla porównania, rok temu brąz dał rezultat 34:14.19.

W kategorii U23 złoto zdobyli Mateusz Kaczor, który uzyskał najlepszy wynik w karierze - 30:14.75 oraz Sylwia Indeka z rezultatem 34:55.87.