[AKT] Kto, gdzie, kiedy... Maratoński „Skarb Kibica”

[AKT] Kto, gdzie, kiedy... Maratoński „Skarb Kibica”


Wakacje to nie dla wszystkich czas odpoczynku. Część krajowej elity zadeklarowała już, gdzie wystartuje w drugiej części sezonu i ruszyła z przygotowaniami do najważniejszych tegorocznych startów.

Rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost wystartuje 29 października we Frankfurcie nad Menem. W 2013 roku zajął tam czwarte miejsce z wynikiem 2:09:37. Dwa lata wcześniej był dwunasty z rezultatem 2:09.39, będąc blisko pobicia ówczesnego rekordu Polski należącego do Grzegorza Gajdusa (2:09.23). Zwyciężył wówczas Kenijczyk Wilson Kipsang, ustanawiając rekord trasy 2:03.41.

To właśnie we Frankfurcie Henryk Szost wywalczył kwalifikację na Igrzyska do Londynu. Z pewnością znów będzie tam chciał powalczyć o złamanie bariery 2:10:00. Najlepszy wynik w karierze Szosta to 2.07:39 z 2012 rok z Otsu. W maju podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w Ottawie zawodnik wywalczył brązowy medal z czasem 2:17:51.

Ciekawie będzie 15 października w Poznaniu, gdzie na trasie spotkają się Marcin Chabowski oraz Emil Dobrowolski. Obaj zawodnicy mają ze stolicy Wielkopolski bardzo dobre wspominania.

Marcin Chabowski zwyciężył 10. PKO Poznań Półmaratonie z czasem 1:03:15. Niestety zapalenie nerwu kulszowego wykluczyło go ze startu w Wojskowych Mistrzostwach Świata w Ottawie. Czwarty zawodnik mistrzostw Europy w półmaratonie z Amsterdamu wrócił już do treningów i ma apetyt na wygraną. Rekord życiowy w maratonie Chabowskiego to 2:10:07 z 2012 roku i jest to szósty wynik w historii polskiego maratonu.

Emil Dobrowolski zwyciężył maraton w Poznaniu w 2015 roku z czasem 2:13:50, co jest jego rekordem życiowym. W zeszłym roku miał bronić tytuły, ale ze startu wykluczyły go problemy ze ścięgnem Achillesa. Okazało się, że potrzebna będzie operacja. Biegacz już w maju ogłosił, że ponownie wystartuje w Poznaniu. Teraz nadrabia pracę, której nie mógł wykonać zimą czekając na zabieg. 

24 września w 39. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje Błażej Brzeziński. Mistrz Polski w Polski w maratonie z 2011 roku, ma już za sobą jeden start w maratonie podczas Wojskowych Mistrzostwa Świata w Ottawie, o którym... dowiedział się 14 dni przed imprezą, zastępując Marcina Chabowskiego. W Kanadzie uzyskał rezultat 2:21:16. Rekord życiowy Brzezińskiego to 2:12:17 z Berlina 2013. W tym samym roku zdobył srebrny medal maratońskich MP, rozgrywanych w ramach Orlen Warsaw Marathon (czas 2:13:56).

Arkadiusz Gardzielewski – wojskowy mistrz świata na „królewskim dystansie”, zapowiedział swój start w 39. PZU Maratonie Warszawskim. Impreza odbędzie się 24 września. Obecnie zawodnik Śląska Wrocław przebywa na zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie. Jak sam napisał, jest to jego 61. obóz przygotowawczy w tym miejscu. 

Pierwsza część sezonu dla wielokrotnego mistrza Polski na różnych dystansach była bardzo udana. Podczas półmaratonu w Pradze uzyskał wynik 1:04:20. Jest to jego najlepszy rezultat od lat na tym dystansie. W wojskowych mistrzostwach w Ottawie nabiegał wynik 2:13:43. Swój rekord życiowy - 2:11:34 - ustanowił w 2012 roku w Wiedniu.      

W 39. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje Mariusz Giżyński – tegoroczny wicemistrz świata wojskowych na dystansie 42,195 km. Poziom krajowej czołówki w najstarszym stołecznym maratonie zapowiada się więc się najmocniejszy od lat. Doświadczony zawodnik jeszcze na początku roku planował start w Maratonie Berlińskim, ostatecznie padło na Warszawę, co tylko powinno ucieszyć kibiców.

Przypomnijmy, w Ottawie popularny „Giża” uzyskał rezultat 2:15:17. Na początku sezonu wywalczył też brązowy medal mistrzostw Polski w przełajach. Jego rekord życiowy wynosi - 2:11:20 z 2012 roku. 

RZ


Polecamy również:


Podziel się: