Amerykańskie gwiazdy nie chcą na maraton MŚ

Amerykańskie gwiazdy nie chcą na maraton MŚ


Bez Galena Ruppa i najlepszej debiutantki w historii maratonu w USA - Jordan Hasay, wystąpią Amerykanie w Londynie podczas zbliżających się mistrzostw świata w maratonie. To nie koniec niespodzianek.

W reprezentacji znalazły się trzy zawodniczki i trzech zawodników. Kadra została wyłoniona nie w krajowych eliminacjach, jak to ma miejsce jak podczas igrzysk olimpijskich, tylko na podstawie osiągniętych wyników. Pod uwagę brani byli najlepsi maratończycy i maratonki, którzy wypełnią minimum IAAF - 2:19:00 dla mężczyzn i 2:43:00 dla kobiet. Rezultaty osiągane były w terminie od 1 stycznia 2016 do 24 kwietnia 2017.

Mężczyźni

Liderem tabel w USA na „królewskim dystansie” we wspomnianym okresie został Galen Rupp. Brązowy medalista z Rio Janeiro w maratonie bostońskim uzyskał czas 2:09:58, a rezultat ten dał mu wysokie drugie miejsce w tamtym biegu. Zresztą do zawodnika z Oregonu należą trzy najlepsze wyniki w kraju: 2:10:05 - które dało mu wspomniany brązowy krążek IO, oraz 2:11:12 ze zwycięskich eliminacji olimpijskich. Podopieczny Alberto Salazara zrezygnował jednak ze startu w maratonie. Być może zobaczymy go na dystansie 10 000m. W 2013 roku w podczas MŚbył czwarty na tym dystansie.

Najlepszy wynik z powołanej stawki ma Robert „Bobby” Curtis, który rok temu we Frankfurcie uzyskał czas 2:11:20. Jest to też rekord życiowy 32-letniego zawodnika. Do tej pory największym sukcesem Curtisa jest mistrzostwo NCAA na 5 000m.

Niewiele słabszy wynik w przeciągu ostatniego półtora roku, uzyskał Abdi Abdirahman. Pochodzący z Somali zawodnik zajął trzecie miejsce w Nowym Jorku z rezultatem 2:11:23. Prawie 40-letni zawodnik, wielokrotny olimpijczyk, legitymuje się rekordem życiowym na poziomie 2:08:56 z 2008 roku.

Reprezentację USA na mistrzowski maraton w Londynie uzupełnia pochodzący z Kenii Augustus Maiyo. Zawodnik studiujący na Uniwersytecie w Alabamie uzyskał czas 2:13:16 w tym roku Bostonie zajmując tam siódme miejsce. Również Maiyo siódmą pozycję w krajowym rankingu zajmuje ze swoim wynikiem.

Wyżej notowani Jared Ward i kończący karierę Meb Keflezighi nie byli zainteresowani startem na mistrzostwach. Popularny Meb swój ostatni maraton ma przebiec jesienią w Berlinie.

Kobiety

Wśród kobiet nie wystartuje Jordan Hasay - trzecia zawodniczka w Bostonie i najlepsza debiutantka w historii USA z wynikiem 2:23:00. Do Londynu nie wybierają się też numer dwa i trzy krajowego rankingu, czyli Desiree Linden (2:25:06 - Boston), oraz Shalane Flanagan (2:25:26 - Rio).

Listę nieobecnych przerywa czwarta w kolejności Laura Thweatt, która w tym roku podczas maratonu londyńskiego zajęła szóste miejsce z wynikiem 2:25:38 (rekord życiowy). Tym razem zapewne tę lokatę Amerykanka wzięłaby w ciemno.

Na starcie stanie Serena Burla, która w tym roku w Osace zajęła czwarte miejsce z wynikiem 2:26:53. Podczas ostatnich mistrzostw świata w Pekinie w 2015 roku była dziesiąta.

Najbardziej znaną uczestniczką MŚ w Londynie będzie Amy Cragg - zwyciężczyni olimpijskich eliminacji w 2016 roku, uczestniczka igrzysk w Rio, gdzie była dziewiąta z wynikiem 2:28:25. Jej rekord życiowy z Chicago z 2014 roku wynosi 2:27:03.

Stany Zjednoczone to drugi kraj, który ogłosił skład swojej reprezentacji w biegu maratońskim. Jako pierwsi zrobili to Japończycy.

Co zrobi PZLA?

Przypomnijmy, że w Polsce minimum kwalifikacyjne (2:30:45) wypełniły trzy zawodniczki: Iwona Bernardelli (2:29:37 - Osaka), Izabela Trzaskalska ( 2:29:56 - Warszawa) oraz Katarzyna Kowalska ( 2:30:24 - Kraków). Pierwsza z wymienionych wystąpi jednak na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Ottawie i wyjazd do Londynu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Wśród mężczyzn żaden z naszych reprezentantów nie pobiegł poniżej wskaźnika PZLA (2:11:15). Najlepszy czas ma Yared Shegumo 2:12:33 z Dusseldorfu. Pięć sekund wolniej pobiegł Artur Kozłowski w Warszawie. Czy PZLA zrobi wyjątek i wyśle dwóch naszych zawodników na mistrzostwa?

Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce rozegrane zostaną w dniach od 4 do 13 sierpnia. Po raz pierwszy bieg maratoński kobiet i mężczyzn rozegrany zostanie jednego dnia - 6 sierpnia. Panowie wystartują o godzinie 10:55 a panie o 14. Start i meta znajdować będzie się na Tower Bridge.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: