Andrzej Radzikowski szybki także na bieżni. Najszybszy w historii!?

Opublikowane w ndz., 03/12/2017 - 15:57

W sumie 43 zawodników z 11 krajów rywalizowało w weekend w Soochow-Ultramarathon 24h. Padły znakomite wyniki.

Zawody odbywają się od 1999 r. i są jednymi z ważniejszych rozgrywanych na Tajwanie. W tym roku stawka zawodników była bardzo mocna. Na starcie stanęli m.in. Florian Reus – zwycięzca Spartathlonu z 2015 r., siódmy zawodnik z mistrzostw świata w Belfaście, czy Kathlyn Nagy - brązowa medalistka mistrzostw świata. Jedynym Polakiem w stawce był Andrzej Radzikowski.

Mistrz Polski w biegu 24h, zwycięzca Spartathlonu z 2016 r. końcówkę zawodów w Tajpej będzie wspominał jako trudne doświadczenie. Spory kryzys powodowany kłopotami żołądkowymi wymagał konsultacji medycznej. Radzikowski nie zrezygnował z biegu, mimo że nie mógł jeść i pić.

Co więcej, brak źródeł energii nie wpłynął w żaden sposób na jego wolę walki. Gdy tylko odzyskał siły, ruszył w pogoń za czołówką. Ostatecznie wyścig zakończył się dla niego na czwartym miejscu wśród mężczyzn i na piątym w klasyfikacji open. Metę przekroczył z wynikiem 245,180 km – lepszym od rekordu Polski na bieżni!

Wprawdzie PZLA nie odnotowuje rekordów 24-godzinnych na bieżni, ale jest to najlepszy znany polski czas 24-godzinny na bieżni. Rekordzistą kraju w biegu 24-godzinnym pozostaje Sebastian Białobrzeski (267,187 km), brązowy medalista MŚ z Belfastu.

Zwycięzcą biegu na Tajwanie został Yoshihiko Ishikawa. Japoński zawodnik, mistrz świata, w ciągu 24 godzin nabiegał 266,938 km. Drugie miejsce z wynikiem 261,605 km zajął Toshiro Naraki. Podium, ze swoim nowym rekordem życiowym 259,178 km dopełnił francuski biegacz Stéphane Ruel.

Przed Andrzejem Radzikowskim uplasowała się Courtney Dauwalter. Amerykanka została zwyciężczynią z wynikiem 253.6 km, który jest nowym rekordem USA.

Pełne wyniki: TUTAJ