Anita Włodarczyk Sportowcem Roku 2016!


Opublikowane w sob., 07/01/2017 - 23:27

Anita Włodarczyk zwyciężyła w 82. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej S.A. na Najlepszego Sportowca Roku. Nagroda ta wróciła do lekkoatletów po szesnastu latach przerwy. Ostatnim laureatem ze środowiska Królowej Sportu był Robert Korzeniowski w 2000 roku.

Zawodniczka warszawskiej Skry w tym roku zdobyła tytuły Mistrzyni Europy i Mistrzyni Olimpijskiej w rzucie młotem. Dodatkowo dwukrotnie poprawiała własny rekord świata w tej konkurencji. Wynik 82.29m z Rio przetrwał niecałe dwa tygodnie. Podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej w Warszawie Włodarczyk uzyskała rezultat 82.98m.

Polka zdominowała światowe listy w 2016 r., uzyskując dwanaście najlepszych wyników w minionym sezonie. W tym roku po raz piąty z rzędu wygrała „Złote Kolce”. Była wybierana najlepszą lekkoatletką roku w wielu zestawieniach, m.in. przez prestiżowy magazyn Track & Field News. Znalazła się po raz kolejny w najlepszej trójce sportsmenek IAAF. Tym razem o głosy czytelników walczyć trzeba było z przedstawicielami różnych dyscyplin.

– Tyle lat czekałam na tego czempiona. Dziękuje kibicom za oddanego głosy, gdyby nie oni to nie byłoby tej nagrody. Dziękuje trenerowi za to, że wspinalnie potrafi mnie przygotować do najważniejszych imprez. Stanowimy wspaniały duet i jak trener mówi, mamy takie małżeństwo bez konsumpcji – mówiła dziś ze sceny Teatru Polskiego Anita Włodarczyk.

– Dziękuje rodzicom i mojemu fanklubowi. Rok temu stojąc na tej scenie (drugie miejsce - red), w czasie 81. plebiscytu miałam rekord życiowy 81.08m. Obiecałam sobie, wtedy że muszę przekroczyć 82 metry. Rozumieją Państwo co nastąpi w tym sezonie i jaki wynik będzie przy 83. edycji plebiscytu... – dodała nasza rekordzistka.

W głosowaniu czytelników na podium znalazł inny lekkoatleta - Piotr Małachowski. Wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem i zwycięzca Diamentowej Ligi w tej konkurencji, a także sportowiec o wielkim sercu, który przekazał swój olimpijski medal na licytację na rzecz chorego chłopca. Dyskobol znalazł się na trzeciej pozycji. Dodajmy, że statuetka Czempiona, którą otrzymał Piotr Małachowski była pomalowana przez dzieci którym pomagał...

– Jestem wzruszony. Myślałem, że nigdy nie będę miał łez w oczach. Trzeba potrafić się dzielić. Wiem jak to jest nie mieć nic. Ta statuetka już jest obiecana jednej pani. Będę też różne licytacje z pamiątkami sportowców. Widziałem, że są tu prezesi różnych spółek (śmiech) – powiedział Piotr Małachowski odbierając nagrodę.

82. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i TVP S.A. na najlepszego sportowca polski 2016 roku:

1. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna)
3. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
4. Rafał Majka (kolarstwo szosowe)
5. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)
6. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
7. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
8. Bartosz Zmarzlik (żużel)
9. Karol Bielecki (piłka ręczna)
10. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

Podczas uroczystej gali Plebiscytu przyznano także nagrody specjalne. Uhonorowano m.in. przedstawiciela biegów ulicznych - Janusza Bukowskiego i jego Stowarzyszenie "Dać Siebie Innym"

Reprezentacja Roku – reprezentacja Polski w piłce nożnej
Klubowa Drużyna Roku – Vive Tauron Kielce, piłka ręczna
Trener Roku – Krzysztof Kaliszewski, trener Anity Włodarczyk
Odkrycie Roku – Maria Andrejczyk, oszczepniczka
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny: Natalia Partyka, tenis stołowy
Impreza Roku: mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn
Sponsor Roku: PGNiG, Superliga Piłki Ręcznej
Serce Dla Sportu: Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia "Dać Siebie Innym"
Superczempion: Tomasz Majewski, kulomiot za całokształt kariery

Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca roku odbywa się od 1926 roku. Pierwszym zwycięzcą był Wacław Kuchar - wszechstronny sportowiec: piłkarz, lekkoatleta, panczenista, hokeista.

RZ

fot. IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce