Będzie druga edycja UTWT. Będą też zmiany w cyklu

Opublikowane w czw., 27/11/2014 - 16:23

Pierwsza edycja serii Ultra-Trail World Tour została uznana przez organizatorów za sukces. Zawody przyciągnęły na trasy poszczególnych imprez czołówkę biegów górskich, podniósł się poziom rywalizacji, a w serii wzięło udział prawie 12 000 zawodników z 74 krajów. Wśród nich byli także Polacy. Gediminas Grinius (Litwin mieszkający w Polsce) był trzecim zawodnikiem całej serii. Piotr Hercog zajął 10. miejsce.

Projekt skupiający największe maratony odbywające się w atrakcyjnych turystycznie miejscach będzie kontynuowany w 2015 r. Jest już kalendarz nowej edycji, a w nim kilka zmian. Tym razem na liście znalazło się aż 11 biegów plus jeden w kategorii „Future”, w której zaproponowano bieg o dużym potencjale, ale jeszcze niespełniający kryteriów serii.

Ten bieg to Madeira Island Ultra Trail o dystansie 115km. Odbywa się po pięknej krajobrazowo, ale bardzo trudnej technicznie trasie. Julien Chorier, tegoroczny zwycięzca pokonał ją w czasie 15:37:37. W wyścigu wzięło udział około 200 zawodników. Do tej pory na jego liście startowej nie było Polaków.

W kalendarzu UTWT pojawiła się jeszcze jedna nowa propozycja. W lipcu będzie można wystartować w Eiger Ultra Trail. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 101km i 6700m przewyższeń w szwajcarskich górach w pobliżu Grindelwald.

Reguły pozostają bez zmian, podobnie jak 10 innych biegów. Część z nich rozpoczęła już zapisy. A pełny kalendarz cyklu na 2015 rok wygląda następująco:

• 17-18 stycznia - Vibram Hong Kong 100 (Hong Kong)
  • 5-8 luty - Tarawera Ultramarathon (Nowa Zelandia)
  • 6-8 marca - The North Face Transgrancanaria (Hiszpania)
  • 3-13 kwietnia - Maraton Piasków (Maroko)
  • 9-12 kwietnia - Madeira Island Ultra-Trail (Portugalia)
  • 15-17 maja - The North Face 100 Australia (Australia)
  • 26-27 czerwca - The North Face Lavaredo Ultra-Trail (Włochy)
  • 27-28 czerwca - The Western States 100 Mile Endurance Run (USA)
  • 18-19 lipca - Eiger Ultra-Trai (Szwajcaria)
  • 24-30 sierpnia - Ultra-Trail du Mont-Blanc (Francja, Szwajcaria, Włochy)