Będzie Memoriał im. Ireny Szewińskiej. Stadion Śląski, PGE Narodowy?


Opublikowane w pon., 02/07/2018 - 12:12

Impreza odbędzie się już w przyszłym roku i ma na stałe zagościć ma w kalendarzu największych wydarzeń sportowych w kraju. Zawody mają się odbywać 29 czerwca, dniu śmierci legendarnej lekkoatletki, lub w dniu najbliższym tej daty.

Zmarła Irena Szewińska. Legenda

Sportowy świat od kilku dni cierpi po stracie legendarnej Ireny Szewińskiej. Strona internetowa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w całości utrzymana jest w czarnej tonacji, co oddaje żałobny nastrój środowiska. W samej federacji, dziś jeszcze nikt nie myśli o lokalizacji memoriałowej imprez – „Jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat”, jak powiedział nam Maciej Jałoszyński z PZLA – ale nie brakuje już propozycji.

Jedną z lokalizacji proponowanych przez kibiców jest w Chorzów. Przypomnijmy, że w tym roku władze PZLA i Województwa Śląskiego podpisały umowę o współpracy przy organizacji największych wydarzeń lekkoatletycznych. Według założeń, przebudowany stadion ma stać się domem dla naszych lekkoatletów.

Za Stadionem Śląskim przemawia także fakt, iż w 1967 roku Irena Szewińska właśnie tu wyrównała swój rekord świata w biegu na 200m, wynikiem 22.7. Było to podczas lekkoatletycznego meczu Polska - Związek Radziecki.

W czerwcu na „Śląskim” odbył się 64. Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Zawody zostały specjalnie przeniesione ze Szczecina.

Memoriał „Kusego” w cieniu ulewy. Święty lepsza od Felix!

Z Warszawy do Chorzowa przeprowadził się także Memoriał im. Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się w sierpniu.

W przyszłym roku na Stadionie Śląskim odbędą się też Mistrzostwa Polski uświetniające 100-lecie istnienia PZLA. Dodatkowo miasto jest też kandydatem do organizacji Mistrz Europy w 2022 roku.

Irena Szewińska, siedmiokrotna mistrzyni olimpijska, przez większość życia związana była z Warszawą. W stolicy brakuje jednak lekkoatletycznego stadionu z prawdziwego zdarzenia. Na Stadionie Narodowym nie ma bieżni okrężnej, a obiekty AWF czy Orła są dobre do rozgrywania mityngów... ale kontrolnych. Z tego właśnie powodu po 8 latach zawody upamiętniające Kamilę Skolimowską przeniosą się na Śląsk.

Irena Szewińska po zakończeniu wielkiej kariery promowała też bieganie wśród amatorów. Była ambasadorską biegu Samsung Irena Women's Run rozgrywanego w Warszawie. Pod jej imieniem rozgrywane są Bieg Łomianek, czy też Międzynarodowe Biegi Ireny Szewińskiej w Pułtusku.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: