Bieg 9 Górników w tym roku dla wszystkich. Warto!


Opublikowane w pon., 10/12/2018 - 16:22

Bieg Dziewięciu Górników to inicjatywa, którą od sześciu lat do uczniów i pracowników śląskich szkół kieruje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. By uczcić pamięć górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji Kopalni Wujek, co roku dokładnie w rocznicę tego wydarzenia, czyli 16 grudnia, odbywa się bieg połączony ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych. Do tej pory było to wydarzenie dedykowane młodzieży, jednak w tym roku po raz pierwszy do udziału są zaproszeni wszyscy chętni. Dzień wcześniej, w sobotę 15 grudnia, odbędzie się Bieg 9 Górników na dystansie symbolicznych 9 kilometrów.

Mimo tego, że rocznica pacyfikacji Wujka przypada w niedzielę, udział w jej obchodach potwierdziło 56 szkół. To niemal dwukrotnie więcej niż w pierwszych edycjach. Tradycyjnie już, uczniowie otrzymają pamiątkowe koszulki a wychowawcy są zobowiązani do zapoznania młodzieży z historią i postaciami poległych górników. Każda placówka wybiera jednego z górników i to jego podobizna będzie widoczna na koszulkach. Uczniowie wraz opiekunami przebiegną symboliczny dystans około 600 metrów ulicą Wincentego Pola pod Krzyż Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku. Tam złożą kwiaty.

Zupełnie inny, bardziej sportowy wymiar będzie miał sobotni bieg. Wystartuje on w samo południe sprzed Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przy ulicy Wincentego Pola 38. Stamtąd trasa poprowadzi do Parku Kościuszki, przecinając między innymi ulicę Mikołowską. W parku zawodników czekają trzy pętle. Metę zaplanowano na terenie kompleksu, w odległości około 300 metrów od startu. Dystans biegu to 9 km, w połowie trasy przewidziano punkt z wodą. Organizator przewidział nagrody finansowe dla dziewięciu najszybszych pań i panów oraz upominki w kategoriach wiekowych.

Sportowa otoczka oczywiście nie przyćmi charakteru wydarzenia: przed startem biegu, o godzinie 11:45, odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych górników. Ich wizerunki ozdobią też koszulki, które otrzymają zawodnicy. Organizator prosi o to, by wszyscy uczestnicy pobiegli w okolicznościowych koszulkach. W pakietach znajdą się tez pamiątkowe czapki a na mecie każdy z biegaczy może liczyć na medal. Limit czasu na pokonanie 9 kilometrów to aż dwie godziny. Organizatorzy wyszli w ten sposób naprzeciw tym, którzy nie biegają, ale chcieliby wziąć udział w wydarzeniu i upamiętnić Górników z Wujka. Trasę można więc pokonać marszem, ale uwaga – bez kijków trekkingowych lub do nordic walking. Organizator nie zezwala także na start z psem.

Koszt udziału w biegu to 50 zł przy rejestracji elektronicznej oraz 70 zł w przypadku zapisów w biurze zawodów. Startować mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Limit uczestników to 500 osób, na liście startowej widnieje około 200 nazwisk. Zgłoszenia można dokonać TUTAJ.

Więcej informacji o biegu na stronie: http://bieg9gornikow.pl/

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce