Bieg dla Słonia - wirtualnie ku pamięci Artura Hajzera


Opublikowane w czw., 18/06/2020 - 10:50

Tegoroczna edycja Biegu Dla Słonia zyska zupełnie nowy wymiar. Chcąc upamiętnić Artura Hajzera, himalaistę, zdobywcę siedmiu ośmiotysięczników, a także zasłużonego działacza na rzecz polskiego himalaizmu, organizatorzy postanowili przenieść wydarzenie w przestrzeń wirtualną. 

Już 19 czerwca od godziny 21:45 na oficjalnym wydarzeniu biegu znaleźć będzie można transmisję z braw dla Słonia oraz z rozświetlania nieba nad legendarnym “Kotłem Czarownic”.

"Będzie to wydarzenie wyjątkowe, dzięki naszej już wieloletniej współpracy ze Stadionem Śląskim (DZIĘKUJEMY! Jesteście najlepsi!). O godzinie 21:58 z głównej trybuny rozlegną się brawa dla Słonia, a dokładnie o 22:00 rozświetlimy niebo … niestety tym razem my sami, bez Was i setek Waszych czołówek… ale postaramy się zrobić to naprawdę imponująco" 

- informują organizatorzy wydarzenia. Zachęcają, by we własnym zakresie dystans 7 kilometrów i udokumentować swój bieg.

"Wklejcie zdjęcia, filmy, relacje, tracki gps pod streamem, pokażcie, że ekipy BdS-u nic nie zatrzyma!!! My z tych materiałów złożymy jeden by pokazać, że BdS to prawdziwa rodzina, która w trudnych czasach też jest razem"

Gospodarze imprezy proszą, by na czas aktywności nie organizować się w grupy powyżej 150 osób, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

"Dostajemy sporo zapytań o wspólne bieganie 19.06 w ramach BdS-u... Niestety jak wiecie start ponad 2 tysięcy osób na Stadionie jest niemożliwy... można jednak biegać w mniejszych grupach w różnych miejscach do czego zachęcamy. Tak działają właśnie Night Runners Zabrze. Jeśli chcecie - podsyłajcie nam Wasze wydarzenia (do 150 osób!). Będziemy tutaj o nich informować i pomagać Wam w miarę naszych możliwości. TUTAJ wydarzenie ekipy z Zabrza. Już czekamy na Wasze fotki!"

Organizatorzy podjęli też decyzję, że w tegorocznej edycji nie będzie medali pamiątkowych.

"W tym roku nie będzie medali dla uczestników. Choć są gotowe, piękne i czekają na Was. Trafią w Wasze ręce podczas BdS2021. Tak, będą z datą 2020- uznaliśmy, że nie możemy zmarnować pracy tak wielu osób. Dlatego w 2021 otrzymacie medale z datą z 2020 i tak już będzie co roku. Dodatkowo zapamiętamy, że był taki rok, kiedy nie mogliśmy być razem i jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, że stoimy razem na starcie Biegu dla Słonia!"

Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

źródło: Stadion Śląski / Organizator


KOMUNIKAT PRASOWY ORGANIZATORA

Po raz ósmy wystartuje dzisiaj (19.06) Bieg dla Słonia. To wydarzenie upamiętniające tragicznie zmarłego himalaistę, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Bieg będzie miał wyjątkowy charakter. Na Stadionie Śląskim, gdzie zwykle odbywał się start wydarzenia, pojawią się tylko organizatorzy, którzy od godziny 21:25 prowadzić będą internetową transmisję poświęconą Arturowi Hajzerowi. Dokładnie o 22:00 pojawi się też zwyczajowe już „światełko” dla „Słonia” jak nazywany był Hajzer, tym razem jednak zamiast tysięcy czołówek, stadion rozświetli specjalny reflektor w imieniu wszystkich uczestników.

- Uznaliśmy, że skoro w minionych latach BdS odbywał się w wielu miejscowościach, a nawet krajach jednocześnie, to jest to dla nas rozwiązanie. Na pewno trudna decyzja. ale pozwalająca. by choć symbolicznie być razem i po raz kolejny pobiec dla Słonia - mówi Marcin Rudzki, pomysłodawca i organizator Biegu dla Słonia.

Bieg dla Słonia, bo o tym wydarzeniu mowa, po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę - Słoń. W tym roku zamiast wspólnego biegu organizatorzy zachęcają, by pobiec 19.06 w czasie i miejscu, jaki uczestnikom odpowiada. Ze swojej strony organizatorzy przeprowadzą o godzinie 21:25 live stream z udziałem himalaistów Artura Małka i Marka Chmielarskiego, gdzie pojawią się wspomnienia Hajzera i Jego dokonań. O 22:00 organizatorzy planują rozświetlenie Stadionu Śląskiego za pomocą specjalnego reflektora, by wysłać w imieniu wszystkich uczestników tak zwane „światełko do nieba” dla Słonia.

W dotychczasowych edycjach imprezy na starcie stanęło już blisko 10 tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego takich jak Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką, jako pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, czy Ryszard Pawłowski.

Pomysłodawcą biegu jest Marcin Rudzki, dziennikarz i miłośnik gór, który, wspólnie z ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem zorganizował po raz pierwszy Bieg dla Słonia w miesiąc po śmierci Hajzera w 2013 roku.

źródło: Organizator


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce