Bieg Niepodległości w Sanoku tylko dla obywateli UE

 

Bieg Niepodległości w Sanoku tylko dla obywateli UE


Opublikowane w wt., 04/11/2014 - 15:30

Pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch” wystartuje w niedzielę 8. Niepodległościowy Bieg Sokoli w Sanoku. W tym roku po raz pierwszy każdy uczestnik imprezy otrzyma pamiątkowy medal. Co ciekawe, w zawodach nie mogą startować zawodnicy spoza Unii Europejskiej.

Sanockie zawody odbywają się na dwóch dystansach – 2,5 i 5 km. Startowi biegu towarzyszą patriotyczne pieśni Towarzystwa Sokół, a także Mazurek Dąbrowskiego. Trasa prowadzi ulicami miasta. Uczestnicy poprzednich imprez w swoich relacjach podkreślali, że jest to wymagający bieg.

– Trasa jest tu naprawdę selektywna. Mamy tu długie zbiegi i podbiegi. Dodatkowo mam też długie proste. Możemy tu zapraszać biegaczy, którzy trenują biegi górskie – potwierdza organizator Damian Dziewiński, a jednocześnie czwarty zawodnik ubiegłorocznej edycji biegu. – Jest to naprawdę ciekawy bieg, prowadzący interesującymi miejscami, m.in. przez odrestaurowany Rynek. To nadaje pewnego uroku – dodaje.

Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na starcie stanie stu biegaczy. Wśród stałych bywalców biegu jest m.in. mistrzyni biegów górskich i Ambasadorka Festiwalu Biegów Izabela Zatorska. Rok temu startował tu także Daniel Wosik. Na kartach historii biegu zapisała się też Matylda Szlęzak (obecnie Kowal), uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w biegu na 3000m z przeszkodami.

Inną z charakterystycznych cech imprezy jest to, że w biegu uczestniczyć mogą tylko obywatele krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że w Sanoku nie wygra Kenijczyk, Ukrainiec, ale także Norweg, Szwajcar czy Islandczyk, jeśli akurat znaleźli by się w mieście i chcieli tu pobiegać. – Zmianę w regulaminie wprowadziliśmy już w zeszłym roku. Nie miała na to wpływu ta burza wokół Afrykanów i biegaczy ze Wschodu, która rozpętała się w polskich biegach jakieś dwa miesiące temu – wyjaśnia organizator.

Zagadnięty o motywy wyjaśnia: – W 2012 roku pierwszych siedmiu zawodników przyjechało do nas z Ukrainy. Pierwszy z Polaków był dopiero ósmy. Wtedy stwierdziłem, że warto coś z tym zrobić. Tym bardziej, że czasem przyjeżdżał do nas cały bus zawodników zza granicy i wszyscy plasowali się w pierwszej dziesiątce. Widzę, że powoli inni organizatorzy też stawiają na polskich biegaczy i chyba idzie to wszystko ku dobremu – wyjaśnia Damian Dziewiński.

Bieg odbędzie się w sobotę 8 listopada. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 10:00 do 11:45 (ul. Mickiewicza 13). Początek biegu o 12:00. Start i meta znajdować się będzie na Placu Harcerskim.

Rok temu bieg główny (5 km) zwyciężył Jacek Żądło z czasem 15:08. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Albrycht z wynikiem 17:57.

Organizator

Tak było rok temu:

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce