Bieg Pamięci w Krakowie po nowemu. "Adrenalina, świeżość"

 

Bieg Pamięci w Krakowie po nowemu. "Adrenalina, świeżość"


Opublikowane w czw., 11/02/2016 - 09:23

Wystartowały zapisy do 4. Biegu Pamięci w Krakowie. Impreza jest plenerową lekcją o czasach hitlerowskiej okupacji i zachętą do odwiedzenia miejsc pamięci o II wojnie światowej.

Bieg jest częścią cyklicznego wydarzenia „Pamiętaj z nami”, organizowanego od 2012 roku przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Trasa zmagań łączy ze sobą trzy oddziały Muzeum tworzące „Trasę Pamięci”: Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Biegacze mają do pokonania w sumie 5 km.

W tym roku na uczestników czeka kilka zmian organizacyjnych.

– To jest bardzo trudny bieg do przeprowadzenia, gdyż prowadzi przez ścisłe centrum Krakowa. Mimo wszystko trasa pozostaje bez zmian. Nowością jest to, że finał odbędzie się na Placu Bohaterów Getta. Biegacze już nie muszą przechodzić pod fabrykę Emalia - Oskara Schindlera. Do tej pory wszystko się rozmywało. Liczymy, że teraz uda nam się zachować adrenalinę i świeżość. Zwiększyliśmy też limit uczestników z 500 do 750 osób. Niestety musieliśmy podnieść wpisowe (z 10 zł do 25 zł w pierwszym terminie - red). – mówi Michał Tarasiewicz, koordynator biegu.

– Nowością jest też godzina startu. Ruszamy w południe, a nie jak wcześniej o godz. 18. Chcemy spróbować takiego rozwiązania. Do tej pory bieg był bezpośrednio połączony z wieczornymi obchodami wydarzenia „Pamiętaj z nami ”, ale w tym roku finał akcji przeniósł się z fabryki Schindlera się do dawnego obozu w Płaszowie. Postanowiliśmy więc rozegrać bieg wcześniej niż do tej pory – wyjaśnia organizator.

Bieg ma zachęcić uczestników do zapoznania się historią okupowanego Krakowa. Pierwszym krokiem jest udział w biegu. Kolejnym ma być odwiedzenie jednego z udziałów Muzeum Historycznego.

– Chcemy, by każdy z biegaczy wiedział w czym uczestniczy. Nie jest to zwykła przebieżka między Półmaratonem Marzanny a Cracovia Maratonem. Owszem, nasza impreza zawsze była takim biegiem na mocniejsze przetarcie przed maratonem, co oczywiście to nam dawało frekwencję. Jednak my chcemy, by biegacze mieli poczucie startu w jakimś celu, że to wydarzenie ma wartość merytoryczną. Po zakończeniu biegu jest możliwość nieodpłatnego zwiedzenia placówek, które leżą na naszej trasie. A ta jest szczególna. Przy ulicy Pomorskiej był kiedyś areszt Gestapo. Innym miejscem pamięci jest Apteka pod Orłem (konspiracyjne miejsce i kontaktowe dla Żydów – red) – opisuje organizator.

Bieg Pamięci odbędzie się 16 kwietnia. Start znajdować się będzie przy ulicy Pomorskiej 2. W dniu zawodów biuro czynne będzie od godziny 8:00 do 11:00. Początek biegu o 12:00. Na uczestników czekają medale, pamiątkowe koszulki a także poczęstunek przygotowany zgodnie z „okupacyjnym” przepisem.

Tak biegano w ubiegłym roku:

4. Bieg Pamięci w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce