28. Bieg Powstania Warszawskiego - zapisy online zakończone

 

28. Bieg Powstania Warszawskiego - zapisy online zakończone


Opublikowane w czw., 19/07/2018 - 16:08

Przed nami druga odsłona Warszawskiej Triady Biegowej A.D. 2018, czyli 28. Bieg Powstania Warszawskiego. Impreza posiada ogromny ładunek emocjonalny i na pewno nie jest jednym z wielu startów w kalendarzu. Powstańcza opaska na ręku, wyjątkowe medale, grupy rekonstrukcyjne i zakazane piosenki. Wszystko to dla uczczenia 74. rocznicy walk o wyzwolenie miasta.

Biegacze oddadzą hołd nie tylko walczącym ale i ludności cywilnej, której przyszło żyć i ginąć w trudnych czasach. W swoistym „biegu pamięci” będzie mogła wziąć rekordowa liczba 12 tys. uczestników. W puli zostało już niewiele ponad 300 miejsc. Nie wszyscy jednak jeszcze uiścili opłatę startową. Zapisy trwają.

W tym roku bieg odbędzie się na zmienionej trasie. Przenosiny spowodowane były remontem trwającym przy pl. Krasińskich i ul. Miodowej, czyli w początkowym fragmencie biegu. Zawody ostatecznie odbędą się na Mokotowie, w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny, co początkowo nie spodobało się wielu biegaczom. Dali temu wyraz w swoich internetowych komentarzach. Nie przełożyło się to na spadek zainteresowania biegiem, wręcz przeciwnie. W tym roku może zostać ustanowiony nowy rekord frekwencji. Poprzednio na dwóch dystansach finiszowało 9 694 osób.

– Zapytałbym czy ten „hejt” na nową trasę był uzasadniony? To jest trasa tymczasowa i wyłącznie tegoroczna. Ale wiele osób zarzuciło nam, że nie ma odniesień historycznych. Dlatego zaprezentowaliśmy mapę z ośmioma miejscami, w których toczyły się walki. Dotyczy to rejonu samej trasy. W okolicach startu, przy Ośrodku Stegny walczył pułk „Baszta”. Warto się też zastanowić czy biegnie się tylko dla anturażu, czy żeby oddać hołd uczestnikom walk z 1944 roku. Jeśli ktoś liczy tylko na sam wynik, to mam informacje, że trasa jest naprawdę bardzo szybka i ma szanse na życiówkę – mówił dziś w Warszawie Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez w SCS Aktywna Warszawa.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Paweł Lech - przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji w Warszawie mówił, że poszedłby dalej i co jakiś czas zmieniał trasę Biegu Powstania Warszawskiego. Tak, żeby mieszkańcy poznali pełną historię walk w stolicy, bo nie toczyły się one tylko na Starówce. Obecny na spotkaniu pan Eugeniusz Tyrajski - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, walczył na Sadybie i właśnie na Mokotowie.

– To jest dobry bieg, żeby uczcić tych, którzy walczyli za nas w Powstaniu Warszawskim. Zmieniona trasa pokazuje, że walki to nie było tylko centrum. Biegnąc w południowej części stolicy będzie można dowiedzieć się czegoś nowego. Oczywiście jedni przyzwyczają się do stałych tras, bo mogą porównać wyniki z ubiegłego roku, ale myślę, że to jest bardziej bieg pamięci, bieg edukacyjny. Dzięki niemu można się dowiedzieć, że na miejscu wieżowca szklanego kiedyś stała barykada. Może warto następne biegi zrobić czy to na Żoliborzu czy na Pradze, gdzie przez 3 dni toczyły się walki o których mało się mówi – wyjaśnił nam Paweł Lech.

Dla powstańców nie jest ważne, gdzie odbywa się bieg. Cieszą się, że kolejne pokolenia pamiętają o ich zrywie. Zostało ich już coraz mniej, dlatego swój etos chcą przekazać dalej. W tym roku znów będą ze sceny pozdrawiać startujących i życzyć im powodzenia.

– To jest jakaś sztafeta pokoleń. Począwszy od Konfederacji Barskiej, przez Powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe i Styczniowe, Legiony Piłsudskiego i Powstanie Warszawskie. Dziś nie można tego uczcić inaczej jak biegiem. Jestem pełen uznania dla organizatorów i mam wiele uznania dla tych, którzy wezmą udział w tym biegu. To jakby tymczasowo dokończyli naszą sztafetę pokoleń niepodległościowych – mówił Wiesław Gniazdowski, ps „Wiesiek” ze zgrupowania „Krybar”.

28. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 28 lipca. Start biegu na 5 km o godzinie 20:30 z ul. Pory. Zmagania na 10 km rozpoczną się 40 minut później. Uczestnicy ruszać będą z wyznaczonych stref czasowych. Meta znajdować będzie się przy ul. Idzikowskiego.

Rano o godzinie 9:00 wystartuje 5.Bieg PAST-y. Limit 740 pakietów na te imprezę został wyczerpany.

W celu ułatwienia dotarcia na teren zawodów oraz powrotu z imprezy, od godziny 19:00 do 24:00 działać będzie specjalna linia autobusowa pomiędzy pętlami przy stacji Metro Wilanowska a Stegny, przy ul. Bonifacego. Biegacze posiadający numer startowy, w pierwszej strefie biletowej podróżować mogą za darmo.

Bieg Powstania Warszawskiego, na głównym dystansie 10 km zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się w dniach 7-9 września podczas 9. Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju.

Zapraszamy do Warszawy i do Krynicy!

RZ

 

AKTUALIZACJA 23.7.2018 godz. 12:37

Zapisy online do biegu zostały już zakończone. 28 lipca na Mokotowie może wystartować komplet 12 000 uczestników. 

​​


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce