Biegacze dla społeczeństwa. Rekordowa zbiórka w Bostonie


Opublikowane w śr., 10/07/2019 - 13:12

123. Maraton Bostoński już dawno za nami, ale dopiero teraz podsumowano akcje charytatywną towarzyszącą imprezie. Do 297 organizacji trafi w sumie 38,7 miliona dolarów, czyli ponad 147,2 mln zł! To rekord imprezy!

Biegacze lubią łączyć miłe z pożytecznym, chętnie też uczestniczą w akcjach charytatywnych i to niezależnie od szerokości geograficznej. Nie ma co ukrywać, wybranie „drogi dobroczynnej” jest nieco łatwiejszą ścieżką dostania się do Maratonu Bostońskiego, zwłaszcza dla tych biegaczy i biegaczek, którzy nie spełniają minimów czasowych narzuconych przez organizatora (tzw. cut off time). A te co roku są one bardziej wyśrubowane.

Ponieważ oficjalny program charytatywny zapewnia start w maratonie, korzystają na tym wszyscy. Biegacze muszą zebrać co najmniej 5 tys. dolarów (ok. 19 tys. zł) – dla porównania, wpisowe dla zawodników spoza USA z wymaganymi czasami to 250 dolarów (ok. 950 zł) – a to buduje całkowitą sumę akcji. Zebrane w ten sposób środki trafiają potem do kilkuset organizacji pożytku publicznego działajacych na terenie Bostonu i Stanu Massachusetts.

W porównaniu z zeszłym rokiem organizatorzy zanotowali aż 6-procentowy wzrost zebranych środków. Pobili też rekord z 2014 r., z biegu odbywającego się rok po zamachu terrorystycznym w strefie mety maratonu (38,4 mln dolarów). Beneficjantami zbiórki były wtedy głównie rodziny ofiar, a także szpitale. Panowała wielka mobilizacja w biegowej społeczności, a Organizatorzy zwiększyli nawet limit imprezy do 36 tys. uczestników.

W ciągu 30 lat Maraton Bostoński zebrał na cele charytatywne ponad 372 mln dolarów.

Największa akcja charytatywna towarzysząca biegowym zmaganiom odbywa się w innym biegu cyklu Abott World Marathon Majors – Maratonie Londyńskim. W 2018 roku zebrano tam rekordową kwotę 63,7 mln funtów, poprawiając własny najlepszy wynik o 2 mln funtów. W sumie od 1981 r. w brytyjskiej stolicy zebrano aż 955 mln funtów. Wyniki tegorocznej zbiórki nie są jeszcze znane, ale można być niemal pewnym, że historyczna suma zbiórki przekroczy miliard funtów!

Swoim rekordem może pochwalić się też akcja #BiegamDobrze. Podczas 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego uczestnicy zebrali blisko 900 tys zł. Pieniądze trafia na rzecz 10 organizacji dobroczynnych. Akcja zadebiutowała w czasie PZU Maratonu Warszawskiego w 2015 roku, gdy zebrano 171 tys zł.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce