Biegam bo Lubię Lasy - inauguracja zimowa, ale słoneczna


Opublikowane w wt., 26/02/2019 - 10:54

Pół tysiąca osób pojawiło się w niedzielne przedpołudnie na Zimnych Dołach. Rekreacyjny teren w Lesie Chojnowskim w Żabieńcu koło podwarszawskiego Piaseczna zaludnił się już przed godziną 10. Biegową petle wytyczoną wokół polany pokonywały wówczas dzieci. Emocje, jak zawsze, były ogromne, wśród małych zawodników, jak i – kto wie, czy nawet nie większe – ich rodziców.

Tak rozpoczęła się pierwsza, zimowa odsłona cyklu Biegam bo Lubię Lasy, które Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Chojnów organizuje już po raz piąty. Impreza złożona z czterech biegów (każdy w innej porze roku) cieszy się od początku dużą popularnością, jest dobrze zorganizowana, towarzyszą jej liczne stoiska edukacyjne, do bezpłatnego pakietu startowego uczestnicy otrzymują kolorową koszulkę, jakiś biegowy gadżet oraz... ognisko i pyszne jedzenie po biegu. A że okoliczny las i wytyczone w nim ścieżki są bardzo urokliwe... Czegóż więcej trzeba!

W tym roku organizatorzy wprowadzili opłatę startową. Symboliczne 11 złotych nie idzie jednak do leśnej kasy, a zasila konto schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie koło Otwocka. Kolejny świetny pomysł! Dzieki temu przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami mógł po biegu pochwalić się okazałym czekiem na blisko 5,5 tys. pln!

Dorośli biegacze ścigali się tradycyjnie na dystansach 5 i 10 km. Piękna, słoneczna pogoda i leciutko zmrożone jeszcze podłoże sprzyjały szybkiemu bieganiu. 19-letni Piotr Szczepański, zwycięzca głównego dystansu, pokonał leśną „dychę” w równe 36 minut (jego starszy o 2 lata brat Paweł był szósty z 39:13), a poniżej 40 minut zmieściło się w sumie ośmiu biegaczy. Najszybsza wśród kobiet (41:27) była olimpijka w biegach średnich (Sydney, Ateny, Pekin 2000-2008), mieszkająca w pobliskiej nowej Iwicznej Anna Jakubczak-Pawelec.

Na trasie 5-kilometrowej najlepsi byli Jan Mordel (17:27) i Aleksandra Płocińska (19:36). Tę samą trasę, prawie 60 osób pokonało także marszem z kijkami, najszybciej – Adam Klimczak (35:29) i Małgorzata Puszkarska (36:28).

Zwycięzcy w klasyfikacjach open i kategoriach wiekowych stanęli na drewnianym podium, dekoracje większej liczby biegaczy przewidziano tradycyjnie na zakończenie cyklu, po biegu jesiennym.

A tymczasem, uczestnicy czekają już na wiosenną odsłonę Biegam bo Lubię Lasy. Impreza w tym samym miesjcu odbędzie się 14 kwietnia, równo miesiąc wcześniej – rozpoczną się elektroniczne zapisy.

WYNIKI

Piotr Falkowski

zdj. autor, Tomasz Kasjaniuk Fotografia Sportowa, Mikołaj Maciejko - Piaseczno Running


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce