Biegiem! Jest poCUSA! – ruszyły zapisy na 8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco


Opublikowane w czw., 20/06/2019 - 23:56

Czy można biegać i pomagać jednocześnie? Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku udowodniają, że można, bawiąc się przy tym doskonale. Jego kolejna, ósma już edycja odbędzie się 31 sierpnia, w ostatnią sobotę wakacji. Miłośnicy biegania zmierzą się z szybką trasą na długości 10 km wiodącą przez krakowskie Błonia. To dobra okazja, by zbliżając się do końca sezonu biegowego, zrobić coś dobrego dla innych.

8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie nie lada gratką dla biegaczy profesjonalnych i amatorskich, jak również ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: Głównym na dystansie 10 km, Rodzinnym o długości 3,5 km, Biegu na Szpilkach na 100 m i biegach dla dzieci. Swoich sił w biegu będą mogły spróbować również najmłodsze maluchy, dla których zostanie zorganizowany specjalny bieg bobasa. Każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie - w miasteczku biegowym nie zabraknie pokazów, konkursów, degustacji i atrakcji promujących zdrowy tryb życia.

Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Nóż ultradźwiękowy, inaczej Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA Excel +), to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Nóż ultradźwiękowy, który od 10 lat posiada szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci.

– Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci głównie z chorobami onkologicznymi. Liczymy na to, że jak zawsze, biegacze nas nie zawiodą i jeszcze w tym roku nowy sprzęt trafi na Blok – mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Jak działa CUSA? Aparat wysyła ultradźwięki, które rozbijają zmianę patologiczną (np. guza), a następnie wypuszcza strumień soli fizjologicznej. W ostatnim etapie powstała maź jest bezpiecznie odsysana.

– Dzięki CUSA możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór i uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych – tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USDK. – To ma kolosalne znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza tak newralgicznego narządu jakim jest mózg. Walczymy przecież nie tylko o życie, ale również o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka.

Aparat CUSA składa się z kilku części, w tym uchwytu roboczego (ręcznego narzędzia chirurgicznego z końcówką, która dotyka tkanek pacjenta), włącznika nożnego sterującego dwoma funkcjami, akcesoriów obejmujących zestawy drenów, końcówek, zestawu do przykręcania końcówek z kluczem dynamometrycznym i pojemnika do sterylizacji.

– Zapraszamy wszystkich, dla których ratowanie zdrowia i życia dzieci jest szczególnie ważne, aby wzięli udział w naszym biegu. – zachęca Daria Kulińska, prezes zarządu Fundacji Tesco. – Pragniemy, aby biegacze, zarówno profesjonalni, jak i amatorzy, przyłączyli się do nas i razem ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi zamanifestowali 31 sierpnia na krakowskich Błoniach poparcie dla naszego celu. Jesteśmy przekonani, że możemy go osiągnąć wspólnym wysiłkiem, świetnie się przy tym bawiąc.

Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażyć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie o kolejne niezbędne urządzenie. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, a także zakup Prodrobota, aparatu „Carpe diem” do dializ noworodków i niemowląt oraz karetki neonatologicznej „N”.

Dzięki siedmiu dotychczasowym edycjom Biegu Charytatywnego Fundacja Tesco przekazała już 1 047 255 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. W biegach łącznie zaangażowanych było ponad 10 000 biegaczy, którzy przebiegli w sumie 57 154 km. Dzięki wsparciu uczestników, partnerów i wolontariuszy biegu, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.

Zapisy na 8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco ruszyły 19 czerwca. Prowadzone są w systemie internetowym na stronie www.bieg.fundacjatesco.pl.

Źródło: Organizator


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce