Biegiem ulicznym Opole „odda coś miastu”

 

Biegiem ulicznym Opole „odda coś miastu”


Opublikowane w pt., 12/06/2015 - 08:55

Uznawana jest za jedną z najlepszych imprez biegowych w Polsce. Wielokrotnie nagradzana, cieszy się od lat niesłabnącym powodzeniem wśród startujących. W czym tkwi klucz do sukcesu? –Te zawody robią biegacze dla biegaczy. Staramy się więc je tak przygotować, jakbyśmy chcieli, by wyglądała impreza w której sami bierzemy udział – powiedział Artur Góralczyk, organizator Biegu Opolskiego. Trzynasta edycja zawodów odbędzie się 4 lipca. Niestety nie ma już wolnych miejsc.

Historia tych zawodów jest niezwykła. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1998 r. na pamiątkę powodzi tysiąclecia, która rok wcześniej zniszczyła Opole. Biegacze ścigali się na dystansie 10 km biegnąc po wałach przeciwpowodziowych. – To była impreza hardcorowa – mówi Góralczyk. – Zawodnicy startowali w upalnym, lipcowym słońcu, na otwartym terenie pokonując naprawdę wymagającą trasę – wspomina.

Kilka lata temu, po rewitalizacji Wyspy Bolko, na której odbywają się zawody, trasa się trochę zmieniła. – Teraz jest ona bardziej rekreacyjna, prowadzi w większej części po mniej wymagających alejkach parkowych – twierdzi organizator imprezy.

Zdaniem Góralczyka, Bieg Opolski ma charakter pikniku. – Zależy nam, by to była impreza pokoleniowa, bez wielkiego zadęcia na wynik. Stąd takie działania jak promocja biegania z „baby joggerem” – mówi organizator opolskiej imprezy.

Inne pomysły to uruchomienie „polowego przedszkola" z profesjonalną opieką oraz rozdanie darmowych wejściówek do Opolskiego Ogrodu Zoologicznego dla najmłodszych biegaczy.

Niestety na zawody nie można się już zapisywać. 500 pakietów na bieg główny na 10 km rozeszło się w 8 dni. Skończyły się już też zapisy na bieg towarzyszący na 5 km. – Niestety nie mogliśmy przygotować więcej miejsc. Zależy nam na komforcie uczestników, a przepustowość naszej trasy jest taka, a nie inna – twierdzi Góralczyk.

Nowością tegorocznej edycji Biegu Opolskiego jest szczytny cel na który przeznaczone zostaną w całości pieniądze z opłat startowych. Chodzi o „Dzieło odnowy Opolskiej Katedry”.

– Opolska Katedra jest nie tylko miejscem kultu, jest również zabytkiem i symbolem naszego miasta, w którym już od lat trzynastu organizujemy nasz bieg – zauważa Góralczyk. – Postanowiliśmy za jednym razem „oddać coś Miastu” od biegaczy i w symboliczny sposób wpisać się w jego historię – dodaje.

13. Bieg Opolski w naszym KALENDARZU IMPREZ.

MGEL

fot. Archiwum

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce