Biegowe sprzątanie w Zakopanem i Łodzi


Opublikowane w pon., 05/11/2018 - 09:14

W dniu 12 listopada, w tym roku wolnym od pracy, w co najmniej dwóch miejscach w kraju rusza wielkie biegowe sprzątanie gór i lasów! Akcja odbędzie się w Zakopanem i Łodzi.

Wspólne bieganie – czyste góry

Pod Tatrami wydarzenie zainicjowała znana górska biegaczka Olga Łyjak. Akcja pod hasłem „Wspólne bieganie – czyste góry” urządzana jest jednak już drugi raz – jej pierwsza odsłona miała bowiem miejsce niedawno przy okazji Biegu Przedniego. Współorganizator biegu i pomysłodawca tamtej edycji sprzątania Daniel Wahl uczestniczy w niej i tym razem. Udało się pozyskać wsparcie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który dostarczy biegaczom worki i chwytaki oraz odbierze zebrane śmieci.

Wspólny bieg połączony ze sprzątaniem zacznie się o 10:00 przy dolnej stacji kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę. Jego trasa poprowadzi przez szczyt Gubałówki i Butorowy Wierch do Kir, skąd po przerwie na herbatę uczestnicy wrócą Drogą Pod Reglami do Zakopanego. W sumie pokonają 22 kilometry z 750 m podbiegów.

– Już podczas Biegu Przedniego teren ten został wysprzątany przez biegaczy, ale nadal jest dużo do zrobienia. Cykliczną imprezą „Wspólne bieganie – Czyste Góry” chcemy nie tylko łączyć ruch na świeżym powietrzu ze sprzątaniem gór, lasów i szlaków, ale wpływać na zmianę mentalności ludzi z nich korzystających – pisze Olga na facebookowej stronie wydarzenia.

Strona wydarzenia: https://bit.ly/2zfhuQK

Dlaczego piszemy „w co najmniej dwóch miejscach”? Ponieważ równolegle ze swoją imprezą Olga ogłosiła konkurs na najlepsze akcje zbierania śmieci, a dzień 12 listopada jest świetną okazją, by to zrobić i wziąć w nim udział. Odzew już jest i ludzie sami się organizują w swoich rejonach.

Konkurs: TUTAJ

Śmieganie na Brusie – sprzątamy poligon!

W Łodzi w akcję zaangażował się nasz reporter, który wcześniej dwukrotnie współorganizował tu bieg przeszkodowy Misja Brus. Wtedy też oba razy w okolicach trasy zawodów zebrano kilka dużych worków śmieci.

To nie literówka, nie chodzi o śmiganie, tylko coś więcej. ŚMIEci zbieranie i bieGANIE. Lepiej brzmi, niż szwedzko-angielski plogging. Polacy nie gęsi i zasługują na własne określenie tej jakże pożytecznej aktywności!

– Nawet biegać nie trzeba, wystarczy chęć pomocy – pisze organizator na stronie wydarzenia. – Dawny poligon na Brusie dopiero co udało nam się wspólnymi siłami obronić przed planami częściowej zabudowy i przekształcenia w park i zachować w dzikim stanie jako drugie obok Łagiewnik Zielone Płuco Łodzi. Żeby to płuco mogło oddychać, czas je oczyścić! Stary poligon jest mi od dzieciństwa niezwykle bliski, a w ostatnich latach trenuję na nim do biegów górskich i przeszkodowych. Stan jego zaśmiecenia jest przerażający. Teraz możemy wspólnie go posprzątać. Przy okazji – jest to miejsce pamięci narodowej, gdzie we wciąż nie odnalezionych grobach spoczywają ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego terroru. Stulecie niepodległości Polski jest dobrą okazją, by w ten sposób oddać im cześć.

– Oczywiście zapraszamy nie tylko biegaczy. Zaczynamy o 12:00. Dla chętnych, po zakończeniu sprzątania poprowadzimy biegowe (bardzo spokojnym tempem) lub spacerowe zwiedzanie poligonu, również z możliwością treningu przeszkodowego na powojskowych ściankach, bunkrach i wałach ziemnych. Ze wzlędu na krótki dzień, polecamy wziąć latarki czołówki. 12 listopada wspólnie zadbajmy o najdzikszą stronę Łodzi! – zachęca organizator.

Strona wydarzenia: TUTAJ

Po zakończeniu akcji, na naszym portalu zamieścimy z niej obszerną fotorelację.

Na zdjęciach: organizatorzy podczas treningów na terenach, gdzie odbędzie się sprzątanie.

KW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce