Biegowy Potop Szwedzki po nowemu! Zapraszamy do historycznego Kalmaru!


Opublikowane w czw., 19/09/2019 - 13:32

Biegowy Potop Szwedzki powraca po wakacjach! Już 30 września, wraz z linią promową Stena Line, która jest głównym organizatorem imprezy, zapraszamy do biegania w nowej lokalizacji!

Tym razem ekipa Festwalu Biegów wytyczy i przeprowadzi biegi oraz marsz nordic walking z elektronicznym pomiarem czasu na terenie bardzo atrakcyjnego ośrodka biegowego Svartbäcksmåla, położonego w lasach w pobliżu miejscowości Nybro. To około 30 km na zachód od Kalmaru w południowo-wschodniej Szwecji.

Kalmar to blisko 40-tysięczne miasto, jedno z najstarszych w Szwecji. Ślady działalności człowieka pochodzą już z epoki kamiennej, a o osadzie w tym miejscu pisano pisano już w XI wieku. Kalmar szczyci się najstarszą pieczęcią miejską w Skandynawii, pochodzącą z lat 1255-67. To tu w końcu XIV wieku zawiązano Unię Kalmarską, łączącą Szwecję, Danię i Norwegię i koronowano Eryka Pomorskiego na wspólnego władcę tych 3 królestw.

Liczne zabytki jak średniowieczna warownia, katedra (jedna z dwóch zaledwie w Szwecji), wieża Västerport z XVII wieku broniąca wówczas dostępu do miasta, w pełni zachowany i udstępniony turystom XIX-wieczny dom Krusenstiernska czy stary browar, będzie można zobaczyć i zwiedzić podczas wycieczki autokarowej z przewodnikiem po zakończeniu biegów.

Centrum miasta znajduje się na wyspie Olandia, na którą prowadzi 6-kilometrowej długości most. Widok, zwłaszcza z jego najwyższego punktu, jest imponujący i absolutnie nie wolno go przegapić!

Wycieczka jest wliczona w koszt wyjazdu na Biegowy Potop Szwedzki. Uczestnicy otrzymują w pakiecie także między innymi:

  • nocną podróż ze śniadaniem gigantycznym promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony (29/30.09) i z powrotem (30.09/1.10),
  • transport autokarem do ośrodka Svartbäcksmåla,
  • udział w biegu na wybranym dystansie lub marszu nordic walking,
  • pamiątkową koszulkę, a na mecie – medal,
  • ubezpieczenie NW i KL.

W Potopie tradycyjnie weźmie udział także biegowa gwiazda, z którą będzie można pościgać się na trasie, porozmawiać, zapytać o radę, wziąć autograf i zrobić wspólne zdjęcie. Gwiazdę najbliższego wyjazdu przedstawimy już wkrótce (zaręczamy, że warto poczekać!).

W poprzednich wydaniach Biegowego Potopu Szwedzkiego uczestniczyli m.in. Magdalena Łączak i Paweł Dybek, Dominika Stelmach, Angelika Cichocka, Wojciech Kopeć, Kamil Leśniak i Piotr Bętkowski.

W ramach Potopu oferujemy jak zwykle bieg na pięknej, przełajowej trasie długości 5, 10 lub 15 km (do wyboru), a także po raz pierwszy, dla milośników chodzenia z kijami, nordic walking na dystansie 5 km. Trasy w całości wytyczamy w lasach w okolicy ośrodka.

Teren wokół Nybro jest pagórkowaty, a trasy prowadzą po drogach i ścieżkach leśnych. Są one bardzo dobrze przygotowane i utwardzone, nawet po deszczach nie grozi nam zatem grzęźnięcie w błocie. Buty do trailu jednak – wskazane!

Na terenie ośrodka Svartbäcksmåla uczestnicy będą mogli skorzystać ze sporego budynku z prysznicami, toaletami, sauną i dużą salą, w której można usiąść i napić się herbaty lub kawy po bieganiu. Przed wejściem są ławki i stoły, można zatem urządzić sobie piknik oczekując innych biegaczy.

Na drugi w tym roku wyjazd na Biegowy Potopt Szwedzki są jeszcze wolne miejsca.

Szczegóły i zapisy TUTAJ. Zapraszamy!

A następny Biegowy Potop Szwedzki - jeszcze w tym roku, 7 listopada.

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce