Biografia Krzysztofa Wielickiego trafia na półki. „Piekło mnie nie chciało”

 

Biografia Krzysztofa Wielickiego trafia na półki. „Piekło mnie nie chciało”


Opublikowane w śr., 20/11/2019 - 10:15

27 listopada na rynku wydawniczym pojawi się biografia Krzysztofa Wielickiego pod tytułem „Piekło mnie nie chciało”, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań.

„Mam szczęście, bo ciągle żyję” - przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, by powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.

Autorami książki są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, którzy napisali także biografie Jerzego Kukuczki i Mirosława Hermaszewskiego, jedynego Polaka w kosmosie.

Fragment wstępu:

„Zawarliśmy z władzą rodzaj układu. Naszymi marzeniami będziemy zapisywać historię Polski. Chętnie na to przystali, cena nie była wysoka. Dali nam paszporty, wypuszczali w świat - to było aż nadto.

Odpłacaliśmy uczciwie. Chętnie godziliśmy się składać osobistą chwałę na ołtarzu wspólnego wysiłku. Liczyła się drużyna. Nikt nie mówił, że Wielicki i Cichy po raz pierwszy zdobyli Everest zimą. Wszyscy powtarzali, że zrobili to Polacy. Szczyt za szczytem, kolejne polskie sukcesy - to była nasza waluta.

Przez wiele lat z zazdrością patrzyliśmy na innych. Brytyjczycy, Włosi, Niemcy, Hiszpanie, Japończycy zapisywali się w historii. My nie - więc, gdy już mogliśmy, z zapałem zaczęliśmy zapełniać ostatnie już puste kartki pod tytułem: Złota era polskiego himalaizmu. Jestem częścią tej opowieści.”

Krzysztof Wielicki (rocznik 1950) jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, jest też członkiem prestiżowego "The Explorers Club". To legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.

Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie, zimą i w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się również na Kanczendzongę (1986 rok z Jerzym Kukuczką). Samotnie, w ciągu jednej doby pokonał drogę baza - szczyt - baza na Broad Peak. Wielicki był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia. W 2019 roku otrzymał nagrodę Złoty Czekan - potocznie zwanego wspinaczkowym Oscarem -  za całokształt dokonań wspinaczkowych.

Dzień przed oficjalną premierą 26 listopada (godz. 19) w Centrum Premier przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem bohatera książki i autorów. Bilety TUTAJ.

Kolejne spotkanie autorskie zaplanowano 3 grudnia (godz. 19) w Teatrze Śląskim w Katowicach. Bilety TUTAJ. 

materiały prasowe


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce