Birmingham też z nowym rekordem trasy

Opublikowane w pon., 21/10/2013 - 15:22

W miniony weekend na świecie rozegrano kilka dużych maratonów i półmaratonów. Obrodziło rekordami tras.

W Amsterdamie po raz trzeci z rzędu wygrał Kenijczyk Wilson Chebet. Jego czas - 2:05:36 jest teraz nowym rekordem trasy (czytaj więcej). Po pasjonującym pojedynku w Pekinie, Etiopczyk Tadese Tola uzyskał czas 2:07:16. Poprzedni rekord został ustanowiony w 1988 r.

Tego samego dnia w Birmingham Gemma Steel zwyciężyła w półmaratonie z czasem 1:10:19. Jest to najszybszy czas tej trasy. Tym samym Brytyjka pobiła należący do niej rekord Buba Great Birmingham Race sprzed dwóch lat. Początkowo liderką zawodów była Purity Kimetto z Kenii, jednak ok. dziesiątego kilometra Steel znacząco powiększyła przewagę nad rywalką i nie oddała już pierwszego miejsca. Organizatorom mówiła na mecie: - Czułam się tak świeżo, że mogłabym pobiec jeszcze raz.

Dziesiąty kilometr okazał się decydujący także w rywalizacji mężczyzn w tym angielskim mieście. Debiutujący na dystansie półmaratonu Thomas Ayeko z Ugandy, narzucił mocne tempo rywalom i pewnie dobiegł do mety na pierwszej pozycji. Po udanym starcie w Anglii, Ayeko planuje powrót do Europy w marcu. Weźmie wtedy udział w maratonie kopenhaskim.

Chris Thompson niemal do ostatnich metrów walczył o miejsce z Amerykaninem Abdirahmanem. Ostatecznie zajął drugie miejsce z 31-sekundową stratą do zwycięzcy.

W Birmingham pobiegło także troje Polaków, zajęli jednak dalsze miejsca (co nie znaczy, że wypadli źle, bo wystartowały tysiące osób). Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem została Dorota Brynkiewicz, która ukończyła bieg na 1568 miejscu z czasem 1:39.53.