Blisko 4,5 tys. uczestników WMACI Toruń 2019! W biegach ulicznych…


Opublikowane w czw., 31/01/2019 - 09:31

Wielkimi krokami zbliżają się 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu od 24 do 30 marca. Jak poinformowali nas gospodarze imprezy, na start zgłosiło się 4 3242 osób z 88 krajów - 87 oficjalnych reprezentacji plus jeden zawodnik startujący pod flagą neutralną światowej federacji World Masters Athletics (aktualizacja) - w tym 835 Polaków.

Choć zgłoszenia do mistrzostw zamknięto 29 stycznia w południe, frekwencja może być jeszcze wyższa. – Wiemy, że część biegaczy wysłała formularz zgłoszeniowy pocztą tradycyjną. Jeśli stempel pocztowy będzie miał odpowiednią datę, dołączą oni do uczestników WMACI 2019 – wyjaśnia Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. Do 5 lutego krajowe federacje mają czas na potwierdzenie składu swoich reprezentacji.

Choć toruński czempionat z założenia ma charakter halowy - większość konkurencji odbędzie się w Arenie Toruń - to w programie są też konkurencje rozgrywane na stadionie (rzut młotem, oszczepem i dyskiem) oraz na ulicach Torunia - cross na dystansie 6 i 8 kilometrów, chód uliczny na 10 km oraz biegi na 10 km i półmaraton. W biegowej części imprezy wystartuje co najmniej 1591 osób.

– Do półmaratonu zgłosiło się 585 osób, w tym 431 mężczyzn i 151 kobiet. Na starcie biegu na 10 km stanie co najmniej 427 osób, w tym 297 mężczyzn i 130 kobiet. W crossie na 6 km, dedykowanym najstarszym biegaczom, pobiegnie 107 osób, a na 8 km - 472 osoby – wylicza prezes Krankowski.

Koordynator toruńskich mistrzostw jest zadowolony z frekwencji, która jest wyższa od prognoz. Co więcej, najprawdopodobniej będą to największe tego typu mistrzostwa pod względem liczby zawodników zagranicznych. Na razie największą ilość zarejestrowanych uczestników miały mistrzostwa świata, które odbyły się przed dwoma laty w koreańskim Daegu - ponad 4 300 zgłoszonych sportowców, jednak aż 2 820 z nich to byli reprezentanci gospodarzy.

Wśród zgłoszonych na toruńskie mistrzostwa jest ponad 20 polskich olimpijczyków, w tym m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski (w Toruniu pobiegnie w półmaratonie), dwukrotny złoty medalista igrzysk Tomasz Majewski (wystartuje w crossie na 8 kilometrów), mistrz olimpijski i były rekordzista świata w skoku o tycze Władysław Kozakiewicz (konkurencje rzutowe), wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż Urszula Kielan, halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju Sebastian Chmara, jedyna polska mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil, a także Lidia Chojecka, Anna Jakubczak-Pawelec, Ludwika Chewińska, Genowefa Patla, Jan Huruk i inni.

– Podejmiemy w Toruniu ponad 5 000 sportowców, trenerów i działaczy. Na starcie spodziewamy się gwiazd, w tym medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy, tak w konkurencjach technicznych jak i biegowych. Już teraz zapraszam na trybuny Areny Toruń i do kibicowania na trasie biegów ulicznych i terenowych – zachęca Wacław Krankowski.

Listy startowe poszczególnych konkurencji WMACI 2019 dostępne są TUTAJ.

Fundacja „Festiwal Biegów” jest jednym z partnerów 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters. W biegu na 10 km w barwach reprezentacji Polski wystartują medaliści Mistrzostw Polski Masters w Biegu Ulicznym na 10 km, które we wrześniu 2018 r. odbyły się w Krynicy-Zdroju w ramach Życiowej Dziesiątki 9. TAURON Festiwalu Biegowego.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce