Boston: W zamachu straciła nogę. Ukończyła maraton

Opublikowane w wt., 19/04/2016 - 08:52

Adrienne Haslet-Davis nową bohaterką Ameryki. Biegaczka ukończyła maraton w Bostonie trzy lata po zamachu terrorystycznym, w którym straciła nogę.

Start 35-letniej Haslet-Davis był najważniejszych wydarzeniem jednego z najsłynniejszych maratonów na świecie. Na trasie dopingowały ją dziesiątki tysięcy osób, a policjanci utworzyli dla niej honorowy szpaler.

Amerykanka, która pobiegła dzięki karbonowej protezie przyznała, że miała kryzys. Wcześniej pokonywała już dystans maratoński spacerem czy na wózku, ale nigdy nie pobiegła ze „szpadą”. Około 22. kilometra spędziła niemal godzinę w namiocie służb medycznych. Ostatecznie wróciła na trasę i pokonała cały dystans 42,195 km.

– Czuję się niesamowicie. To wiele dla mnie znaczy, ponieważ udało mi się przekroczyć znacznie więcej linii mety niż tylko ta na trasie – nie kryła wzruszenia. – Bałam się, że będę musiała się wycofać, na szczęście udało mi się ukończyć maraton.

Do zamachu terrorystycznego na trasie maratonu w Bostonie doszło 15 kwietnia 2013 roku. Na mecie biegu przy Boylston Street w odstępie 12 sekund zdetonowano dwie bomby. Zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Był to najkrwawszy zamach w USA od 11 września 2001 roku.

Zamach przygotowali i przeprowadzili pochodzący z Czeczenii bracia Dżochar i Tamerlan Carnajewowie. Po czterech dniach policja namierzyła starszego Tamerlana, którzy zginął w wyniku strzelaniny. Dżochar również został ranny, ale lekarze uratowali mu życie. 8 kwietnia ubiegłego roku sąd w Bostonie skazał go na karę śmierci.

Wprawdzie w 1984 stan Massachusetts zniósł karę śmierci, ale Carnajew odpowiadał przed sądem federalnym, dlatego jej orzeczenie było możliwe.

Tegoroczny maraton w Bostonie wygrali Etiopczycy. Wśród kobiet triumfowała Atsede Baysa (2:29:18), zaś wśród mężczyzn Lemi Berhanu Hayle (2:12:44).