Brytyjska Agencja Antydopingowa nie chce wydać próbek antydopingowych Mo Faraha

 

Brytyjska Agencja Antydopingowa nie chce wydać próbek antydopingowych Mo Faraha


Opublikowane w wt., 21/01/2020 - 10:36

Światowa Agencja Antydopingowa chce sprawdzić, czy sportowcy rozwiązanego jesienią Nike Oregon Project rywalizowali uczciwie na światowych arenach. W tym celu dokona m.in. powtórnego sprawdzenia pobranych od nich próbek antydopingowych.

Niestety już na wstępie WADA zmierzy się z problemem. Brytyjska Agencja Antydopingowa (UKAD), jak zapowiedziała dyrektor wykonawcza UKAD Nicole Sapstead, odmówi wydania próbek Mo Faraha. Wcześniej, w tym samym zakresie, odmówiła współpracy z Amerykańską Agencją Antydopingową (USADA).

USADA, w ramach śledztwa przeciwko Alberto Salazarowi, chciała zbadać próbki pobrane u jego podopiecznych (chodzi o próbki z lat 2010 - 2017). UKAD zażądała wówczas przedstawienia „wiarygodnych dowodów”, że próbki zawierają niedozwolone substancje. Wobec braku takowych, odmówiła ich wydania. Stanowisko umotywowała troską o stan pobranego materiału (mocz i krew), który wielokrotnie rozmrażany podlega procesom degradacji.

– Wspieramy USADA w ich śledztwie dot. Nike Oregon Project. Nigdy nie było u nas niechęci do współpracy czy pomocy. Ale gdy otwierasz próbkę antydopingową, gdy ją rozmrażasz i powtórnie mrozisz, próbka ulega degradacji – stwierdziła Nicole Sapstead.

Sapstead zasugerowała, że agencja nie weźmie udziału w tym swoistym „połowie” sportowców Nike Oregon Project bez konkretnych dowodów przeciwko nim, także na żądanie WADA. – Nie zamierzam ryzykować degradacji próbek, które są w naszym posiadaniu, a które w przyszłości, wraz z postępem naukowym chcemy poddać powtórnej analizie – dodała szefowa Brytyjskiej Agencji Antydopingowej.

Postawa UKAD spotkała się z ostrym sprzeciwem sportowców. – To szokujące – oceniła Kara Goucher, była zawodniczka Nike Oregon Project, która pomagała USADA w śledztwie przeciwko Alberto Salazarowi. – Jeśli wyrok i dyskwalifikacja trenera za złamanie przepisów antydopingowych nie jest „wiarygodnym dowodem”, to nie wiem co nim jest. Jeśli ma to znaczenie, to WADA może sprawdzić każdą moją próbkę, z dowolnego okresu – stwierdziła Goucher.

Co ciekawe, głos w sprawie zabrała też… Rosyjska Agencja Antydopingowa (niedawno Rosjanie zostali ponownie wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji za manipulowanie próbkami przekazywanymi do WADA). Dyrektorka RUSAF Margarita Pakhnotskaya, przytaczając paragraf 6.5 Kodeksu Antydopingowego mówiący o możliwości powtórnej analizy próbek w dowolnym czasie, stwierdziła, że przepisy antydopingowe są takie same dla wszystkich.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce