[AKT.] Były rekordzista świata w maratonie zawieszony na 4 lata!


Opublikowane w pt., 10/01/2020 - 20:00

Były rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang został zawieszony w prawach zawodnika za złamanie przepisów antydopingowych! Kenijczyk miał unikać kontroli antydopingowych i manipulować informacjami przekazywanymi kontrolerom.

Decyzją Komitetu ds. Integralności Lekkiej Atletyki (IAU), 37-letni zawodnik nie może startować do czasu przesłuchania.

Trzykrotne uchylenie się od spotkania z kontrolerami w przepisach antydopingowych tożsame jest ze stosowaniem dopingu, za co grozi co najmniej 2-letni zakaz startów.

Wilson Kipsang posiada szósty wynik w historii światowego maratonu – 2:03:13 z 2016 r.. To ówczesny rekord świata. Zdobywał brązowy medal IO w Londynie (2012 r.), wygrywał maratony w Berlinie, Nowym Jorku czy Tokio.

Kipsang miał już problemy związane z procedurami antydopingowymi. W 2014 r. wymigał się od kontroli poza zawodami, ale uniknął kary.

W ostatnich latach IAU wykluczyło z biegania ponad 40 kenijskich lekkoatletów, w tym tak znanych biegaczy jak mistrzyni olimpijska z Rio Jemima Sumgong, trzykrotny mistrz świata na 1500m Asabel Kiprop czy rekordzista świata w półmaratonie Abraham Kiptum.

źródło: BBC / Capital FM Kenya


AKTUALIZACJA 10.01.2020

Agencja menedżerska Volare Sports, dla której startuje Wilson Kipsang wydała oświadczenie w sprawie swojego biegacza. Podkreśla w nim, że oskarżenie związane jest z kwestiami proceduralnymi związanymi ze zgłaszaniem miejsca pobytu Wilsona Kipsanga, a nie dopingiem i stosowaniem zakazanych środków, których u ich biegacza nie wykryto. Zastrzeżono, że dalszych komentarzy w sprawie nie będzie.

red. 


AKTUALIZACJA 3.07.2020

Komitet ds. Integralności Lekkiej Atletyki nałożył na Wilsona Kipsanga 4-letni zakaz udziału w imprezach mistrzowskich za naruszenie przepisów antydopingowych. Kipsang czterokrotnie opuścił kontrolę antydopingową podając niewłaściwe miejsce pobytu. Do startów Kenijczyk może wrócić 11 stycznia 2024 r.

red.


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce