„Cała Polska biega z mapą”: Kraków z niespodziankami, kameralna Warszawa, widowiskowa Łódź


Opublikowane w śr., 07/05/2014 - 12:58

W najbliższą sobotę już po raz czwarty „Cała Polska biega z mapą”, upowszechniająca biegi na orientację wśród młodzieży i dorosłych. Akcja zawita w tym roku do 21 miast, a udział w niej ponownie będzie całkowicie bezpłatny.

W ubiegłym roku akcja zgromadziła 3000 osób, które pobiegły w 18 miastach. W tym roku organizatorzy liczą, że uda im się przekroczyć liczbę 4000 uczestników. Dodatkowo wprowadzono nawet małą rywalizację między miastami kto silniej zmobilizuje lokalną społeczność do udziału w imprezie. Prawdziwymi wygranymi będą jednak osoby, które w ciekawy sposób spędzą sobotę i zorientują się w zasadach biegu na orientację.

Jak będzie wyglądała akcja w tym roku?

W Krakowie impreza, tak jak przed rokiem, odbywać się będzie przed Galerią Krakowską na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. – Jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc Krakowa. Przygotowaliśmy trasę o długości 1200m, która będzie wychodzić także na planty. Będą także niespodzianki, ale nie chcemy ich teraz zdradzać. Wszystko okaże się w trakcie imprezy. Czekamy na chętnych przez 5 godzin, począwszy od godz. 10:00 – zaprasza Sławomir Cygler sekcji BnO WKS „Wawel” Kraków. Przypomina, że w ubiegłym roku w Krakowie w ramach akcji biegało z mapą 400 osób. – Teraz liczymy na więcej.

Do zmian lokalizacji doszło za to w Warszawie. W ubiegłym roku bieg z mapą odbywał się na terenie Stadionu Narodowego. Teraz impreza przeniosła się na Agrykolę, z centrum wydarzeń przy schodach do Pałacu Ujazdowskiego. Impreza trwać będzie między godziną 11:00 a 13:00.

– Niestety Stadion Narodowy trochę się od nas oddalił. Oprócz tego, że są to to koszty to nasza narodowa arena ma już zakontraktowaną imprez. Sama Agrykola to jednak bardzo ciekawy i zróżnicowany teren. Trasa nie będzie trudna, bo jest to akcja skierowana do osób, które wcześniej nie miały do czynienia z bieganiem na orientację. Nasi zawodnicy będą gotowi do pomocy, będą tłumaczyli i instruowali śmiałków – zapowiada Joanna Parfianowicz, prezes UNTS Warszawa, koordynatorka akcji w stolicy.

W Łodzi akcja po raz trzeci odbywać się będzie w Łódzkiej Manufakturze. Zawodnicy startować będą między godziną 12:00 a 16:00. Na półmetku akcji odbędzie się bieg z mistrzem świata w biegu na orientację Rafałem Podzińskim.

– Chcieliśmy zorganizować imprezę w miejscu, gdzie przewija się najwięcej osób i gdzie może być ona najbardziej widowiskowa. Oprócz kilkuset biegaczy, którzy wystartują, w Manufakturze będzie przecież także kilka tysięcy spacerowiczów. Jeśli ktoś nie weźmie udziału w akcji teraz, to na pewno zwróci uwagę, że biegi na orientację istnieją i są atrakcyjne. Przechodnie to także jest nasza grupa docelowa – wyjaśnia Łukasz Charuba z klubu Orientuś Łódź.

Nasi rozmówcy cieszą się z rosnącego zainteresowania BnO. W swoich działaniach chcą wykorzystać modę na bieganie. – Coraz więcej biegaczy, nazwijmy ich ulicznych, jest już znudzonych zwykłym truchtaniem. Już nie tylko treningi, ale i zawody są monotonne. W biegach na orientację każdy bieg jest inny. To jest ekscytujące. Czym innym jest trening kondycyjny, a czym jest trening z mapą w ręku. Chcemy to podkreślić w czasie akcji, chcemy pokazać atrakcyjność dyscypliny dla typowych biegaczy – stwierdza Sławomir Cygler.

Oto lista pozostałych miejscowości w których akcja „Cała Polska Biega z Mapą” odbędzie się akcja w tym roku: Bytów, Chrzanów, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra,Kwidzyn, Limanowa, Poznań, Rumia, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Wrocław, Zamość, Zielona Góra, Złocieniec.

Polecamy, zachęcamy i zapraszamy!

Organizator: http://www.biegajzmapa.pl/

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się: