Caster Semenya zmienia konkurencję! Pobiegnie 3000 m w Diamentowej Lidze


Opublikowane w wt., 21/05/2019 - 13:39

Caster Semenya przegrała sądową batalię w zakresie hiperandrogenizmu biegaczek z prawnikami IAAF, ale ostatni jej start w Diamentowej Lidze w Dosze wcale nie był tym ostatnim. Dwukrotna mistrzyni olimpijska na 800 m nabierze dystansu, i to nie tylko do nowych przepisów.

Biegaczka z RPA będzie gwiazdą słynnego mityngu Prefontaine Classic w Portland, gdzie wystartuje na 3 000 m. Rekord życiowy Caster w tej konkurencji to 9:36.29 i uzyskany został w 2017 roku. Od tego czasu Afrykanka nie startowała w biegach długich.

Będzie to pierwszy start Semenyi od momentu obowiązywania nowych przepisów dot. poziomu testosteronu w organizmie lekkoatletek, które objęły dystanse od 400m do 1 mili. Zgodnie przyjętymi wytycznymi, zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu muszą obniżyć farmakologicznie stężenie surowicy do 5 nmol /l. Dodajmy, że u kobiet zwykle jest to ok. 2 nmol/l.

Biegaczki z hiperandrogenizm mogą wciąż startować bez poddawania się kuracji, tylko że pod pewnymi warunkami, np. w zawodach rangi krajowej albo w biegach z mężczyznami.

Semenya nie może już rywalizować w swojej koronnej konkurencji. Zapowiedziała, że nie ma zamiaru podać się kuracji hormonalnej, ale jeszcze przed rozpatrzeniem apelacji przez Trybunał ds. Sportu w Lozannie, zastosowała się do nowych przepisów i zmieniła dystans.

W biegu na 800 m nie miała sobie równych. Także na 1500 m zdobyła brąz mistrzostw świata w Londynie. Jej wyniki na 3 000m pozostają na razie niewiadomą. Oficjalna życiówka biegaczki, wedle bazy IAAF, to 9:36.29.

Podczas mityngu Prefontaine Classic Semenya pobiegnie w otoczeniu takich gwiazd jak Hellen Obiri - wicemistrzyni olimpijskiej na 5000 m, wielokrotnej rekordzistki świata Etiopki Genzebe Dibaby, jej rodaczki Almaz Ayany - rekordzistki świata na 10 000 m, czy utytułowanej Holenderki Sifan Hassan. Wszystkie one mają lepsze rekordy życiowe od gwiazdy z RPA.

Mityng Prefontaine Classic zaliczany do Diamentowej Ligi odbędzie się 30 czerwca, wyjątkowo nie w Eugene, a w Stanford. Wszystko z powodu przebudowy historycznego stadionu Hayward Field.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce