Ciało gotowe, głowa niekoniecznie. Sofia Ennaoui po starcie w Birmingham

Opublikowane w pon., 19/08/2019 - 14:26

Ciało gotowe w 100% do wykonania zadania, ale głowa jakby „nie moja”.

Tak Sofia Ennaoui podsumowania swój start w niedzielnym mityngu Diamentowej Ligi w Birmingham. Polka nie zaliczy tego startu do udanych, ale cieszyli się inni. Dobre wyniki padały zwłaszcza w kobiecych konkurencjach.

Wicemistrzyni Europy na 1500m wystartowała w biegu na milę. Zafiniszowała na trzynastym miejscu, z czasem 4:45.69. Liczyła na więcej. Dla porównania, rekord życiowy Sofii na tym dystansie to 4:23.34, a kibice wciąż mają w pamięci jej udany występ i wygraną na 1500 m podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Trzeba jednak pamiętać, że na Wyspach poprzeczka była zawieszona wyżej.

Milę w Birmingham wygrała Niemki Konstanze Klosterhalfen z rezultatem 4:21.11, ustanawiając nowy rekord kraju i rekord mityngu! Poprzedni rekord od 1992 należał do Irlandki Soni O'Sullivan (4:24.27). To oznacza, że zawodniczki z Nike Oregon Project nie było jeszcze wtedy na świecie.

Druga finiszowała Kanadyjka Gabriela DeBues-Stafford z czasem 4:22.47. Na trzecim miejscu uplasowała się Brytyjka Eilish McColgan z wynikiem 4:24.71, bijąc rekord życiowy. W sumie na trzynaście biegaczek, które ukończyły bieg, aż siedem ustanowiło rekordy życiowe.

Rekord mityngu, tyle że w biegu na 3000 m z przeszkodami, poprawiła też Kenijka Beatrice Chepkoech. Rekordzistka świata w tej konkurencji uzyskała czas 9:05.55, kontrolując zmagania. Tuż za nią uplasowała się rodaczka Celliphine Chepteek Chespol z wynikiem 9:06.76. Podium dopełniła reprezentantka Bahrajnu Winfred Mutile Yavi (9:07.23). Patrząc na skład biegu, rekord wisiał w powietrzu, bo poprzedni najlepszy uzyskany tu rezultat to 9:17.43 z 2013 roku.

W biegu na 100 m ppł rekord mityngu wyrównała Danielle Williams - 12.46. W finale Jamajka wyprzedziła rekordzistkę świata Amerykankę Kendre Harrison (12.66) i reprezentantkę Nigerii Tobi Amusan (12.71).

W biegu na 800 m pacemakerką była Polka Aneta Lemiesz. Otwierające 400 m poprowadziła na 57.13. Zwyciężyła faworytka Amerykanka Ajee Wilson, z czasem 2:00.76.

W rzucie oszczepem Marcin Krukowski był piąty (81.02).

Ostatni, dwunasty mityng Diamentowej Ligi, w którym będzie można zdobywać punkty do rankingu sezonu, odbędzie się już 24 sierpnia w Paryżu. Później, w Zurychu i Brukseli, wyłonieni zostaną tegoroczni zwycięzcy cyklu.