Ciechanów pobiegnie dniem i nocą. Na starcie m.in. maratońska elita


Opublikowane w wt., 14/05/2019 - 10:44

Pokonają tysiące kilometrów…. nie opuszczając przy tym rodzinnego Ciechanowa. W piątek 17 maja w tym 45-tysięcznym mieście wystartuje 48-godzinna Sztafeta Charytatywna dla małej Ani.

To już trzecia odsłona sztafety w mieście nad rzeką Łydynią. Organizatorzy po cichu liczą, że uda się pokonać rekordowy dystans. W zeszłym roku uczestnicy przebyli 653 okrążenia, czyli 7 836 km. Dla porównania, z Ciechanowa do stolicy Nepalu Katmandu pieszo jest mniej, bo 7 237 km.

Dystans jest ważny, bo za każdy przebyty kilometr sponsor przekaże środki na leczenie Ani Ogonowskiej. Dziewczynka urodziła się z zespołem Downa, później wykryto u niej białaczkę szpikową. Po przebytej chorobie dziewczynka wciąż jest pod opieką specjalistów, a rodzina potrzebuje środków na leczenie.

- Od początku nasza impreza miała wymiar charytatywny. Chcieliśmy zrobić bieg jakiego w Polsce nie było. Trochę też zainspirował nas Wings For Life World Run. Na początku wspieraliśmy chłopaka poruszającego się na wózku, a rok temu dziewczynkę która wymagała stałej rehabilitacji. Teraz biegniemy dla Ani, córki trenera lekkiej atletyki. Na szczęście udało się powstrzymać chorobę, teraz trzeba pomoc w rehabilitacji, tak, by mogła dalej się rozwijać – wyjaśnia Patryk Nieznański, organizator imprezy.

Trasa sztafety prowadzi wzdłuż tzw. Pętli Miejskiej, a każda runda liczy 12 km. Sztafeta biec będzie bez przerwy od piątku od godziny 18:00. Największym zainteresowaniem cieszą się popołudniowe godziny. Gorzej jest z nocną porą, jednak i na to organizatorzy są już przygotowani.

- Na godziny wieczorne mamy zapisane ponad 20 biegaczy. W nocy mamy trzy newralgiczne miejsca, po jednej zapisanej osobie. Jako Stowarzyszenie Mazovia Pro Active skupiamy ponad 60 członków i to jest trzon wydarzenia. To są ludzie, którzy czekają na taki moment, kiedy akurat jest potrzeba. Oni są gotowi pobiec u nas o każdej porze dnia i nocy. Teraz rzucamy wszystkie ręce na pokład. To są nasze pewniaki i nie ma możliwości, żeby przerwać sztafetę. Oni już czekają w blokach - zaznacza organizator imprezy.

W sztafecie pobiegną też znani maratończycy Mariusz Giżyński - wicemistrz Polski i uczestnik Mistrzostw Europy, oraz Emil Dobrowolski - zwycięzca Maratonu Poznańskiego.

- Któregoś dnia zobaczyłem, że kolega z którym kiedyś trenowałem, wrzucił na jeden z portali społecznościowych informację o tej sztafecie. Dopiero wtedy dowiedziałem się że jego córka choruje. Zaproponowałem, że chętnie wystartuję i pomogę w promocji tego wydarzeniach w swoich kanałach. Staram się wspierać takie akcje, chociaż oczywiście nie można wziąć udziału we wszystkich - powiedział nam Emil Dobrowolski.

Ciechanowska Sztafeta Charytatywna 48-godzinna wystartuje 17 maja. W imprezie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Start i meta znajdować będzie się przy ulicy Armii Krajowej 24. Zapisy trwają - TUTAJ - i nie wiążą się z koniecznością wniesienia opłaty startowej, niemniej na piątek już wszystkie godziny są zajęte.

Zwyciężczynią sztafety będzie oczywiście Ania, dla której biegną uczestnicy. Nie będzie natomiast prowadzona klasyfikacja indywidualna czy ani grupowa. Jak usłyszeliśmy, przewidywane są jednak statuetki np. dla najliczniejszej grup, dla uczestnika, który pokona najwięcej okrążeń, czy za najciekawsze przebranie.

RZ

Fot: Mazovia ProActiv


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce