„Czyste Góry, Czyste Szlaki”: Pomóż posprzątać Sudety. Jeszcze w lipcu


Opublikowane w pt., 11/07/2014 - 12:01

Klub Podróżników Śródziemie, Polska Organizacja Turystyczna i PTTK zapraszają wszystkich miłośników gór i wędrówek górskich do ogólnopolskiej akcji pn. „Czyste Góry, Czyste Szlaki”. To cykl edukacyjnych happeningów społecznych, podczas których uczestnicy zbierają wszystko to, co nie powinno się znajdować na łonie natury. A przy tym dobrze się bawią. Kolejny etap akcji odbędzie się w dniach 18-20 lipca w Górach Stołowych i Karkonoszach.

Do akcji może przyłączyć się każdy. Nie ma żadnych opłat czy zobowiązań uczestnika. Są za to koordynatorzy akcji, punkty informacyjne oraz tzw. punkty bazowe, a także koszulki i worki dla uczestników. Wybór obszaru, który chcemy posprzątać, zależy tylko od nas, organizatorzy proszą tylko przesłanie informacji o wyborze rejonu oraz szlaku, który chcemy odwiedzić oraz uwolnić od śmieci. Dla 50 pierwszych osób mają też szczegółowe mapy obszaru, w którym odbywa się akcja.

W Karkonoszach punktem bazowym akcji będzie schronisko Samotnia. Tutaj odbędzie się wieczorne ognisko dla uczestników. Natomiast w trakcie trwania akcji, punktem informacyjnym i bazowym, będzie namiot Karkonoskiego Parku Narodowego. Mapę szlaków turystycznych, które można odwiedzić w ramach akcji znajdziecie TUTAJ.

Osoby które dołącza do akcji w Górach Stołowych, powinny zorientować się na schronisko Pasterka (tu też odbędzie się tradycyjnie wieczorne ognisko z kiełbaskami). Mapę szlaków do posprzątania znajdziecie TUTAJ.

Organizatorzy akcji zachęcają do zabrania z sobą na szlak urządzeń z GPS oraz aparatów fotograficznych by weprzeć działania Sekcja Geomatyki KNL Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studenci postanowili pomóc poznać najbardziej zaśmiecone odcinki szlaków oraz określić co najczęściej zostawiają po sobie turyści na górskich szlakach. W Sudetach sekcja rozlokuje swoich członków na każdym szlaku, którzy - oprócz nauki obsługi sprzętu GPS – będą aktywnie kartować wszelkie odnalezione śmieci. Oznaczane będą miejsca, rodzaj i ilość zebranych rzeczy tak by efekcie powstała Mapa Śmieci w Górach (zobacz Mapę Śmieci w Gorcach).

Jak przekonują inicjatorzy, akcja "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie ma za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym jej założeniem jest wymiar edukacyjny. „Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując” - czytamy na stronie projektu, który wspierają kolejne środowiska, instytucje i media, w tym m.in. National Geographic czy Polski Związek Alpinizmu.

My także przyłączamy się do akcji. Zachęcamy wszystkich biegaczy do włączenie się w działania na swoim terenie. Dla górali i ultramaratończyków może ona być okazją do zrobienia przyjemnego i pożytecznego treningu na trasach (lub w okolicy) dużych polskich imprez biegowych. Idziemy o zakład (choć to niezbyt optymistyczne), że znajdziecie tam pozostałości po aktywności waszej i rywali...

Rozmowy na forum dotyczące wyboru miejsc, wspólny wyjazd, wolnych miejsc w samochodach itp: DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

GR

fot. Wikiemdia Commons

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce