Dalmacija Ultra Trail – polski bieg w sercu Chorwacji [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Opublikowane w pt., 27/10/2017 - 07:58

Po deszczowym wrześniu, spragnieni chociaż odrobiny słońca wybraliśmy się na biegowy urlop do pięknej miejscowości Omiś w Dalmacji. Ta kraina leży w centrum Chorwacji, na pięknym wybrzeże Adriatyku.

Relacja Grzegorza Danicza

W tym roku Dalmacja Ultra Trail odbyła się 20 października, ale niech późny termin was nie zniechęci – tutaj dopiero dojrzewają mandarynki i granaty.

Tuż po przyjeździe, w biurze zawodów dowiedzieliśmy się, że cały bieg jest mocno obsadzony przez zagranicznych biegaczy z 33 państw, a Polska jest najliczniejszą grupą, szczególnie na dystansie 60 km. Ten bieg ukończyło aż 24 rodaków, czyli ponad 20 proc uczestników!

Nasi radzili sobie wyśmienicie. Katarzyna Szewczyk w imponującym stylu wygrała bieg na 155 km, z czasem nieco poniżej 28 godzin. Przemysław Bień (KS Ryglice) wygrał na dystansie 60 km, z czasem 6 godzin i 34 minut.

Podium w biegu na 60 km uzupełniło dwóch rodaków – Kamil Szczepaniak i Jarek Czuba (niestety nieobecny na dekoracji). Drugie miejsce w biegu na 20 km zajęła Anna Bieniecka z OTK Rzeźnik.

Osobiście zdecydowałem się na dystans 60 km.

Już od rana słońce dawało się mocno we znaki. Po wspólnej rozgrzewce z Tobiaszem i Przemkiem, ustawiliśmy się na linii startu.

Przemek, z czołową grupką kilkunastu biegaczy, ruszył szybko w kierunku gajów oliwnych. Ja z Tobiaszem spokojnym truchtem podążyliśmy za kolegą.

Po zbiegu do pierwszego punktu, przez kilka kilometrów, trasa prowadziła nadmorską aleją przez okolice Breli - po lewej stronie błękitne morze a po prawej masyw górski, który po chwili trawersowaliśmy. Zaraz potem etap przez rumowiska skalne, nieco niebezpieczny ze względu na luźne kamienie i wąskie ścieżki.  Przez kolejne kilometry, aż do mety, to się wspinaliśmy, to zbiegaliśmy w kierunku morza.

Dalmacija Ultra Trail to bieg, w którym nie ma niszczących podejść. Mamy za to ciągle zmieniający się krajobraz, od nadmorskiego, przez gaje oliwne, „beskidzkie” lasy, ciasne uliczki między domami, aż po gołe, skaliste tereny górskie.

Przemysław Bień, tak podsumował ten bieg: „Dalmacijo – wrócimy za rok!”